Abecadło Zafiry

Abecadło z pieca spadło,
O ziemie się hukło,
Rozsypalo się po kątach,
Strasznie się potłukło…

Julian Tuwim – “Abecadło”


A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | Ł | M | N | O | P | Q | R | S | Ś | T | U | V | W | X | Y | Z | Ż

A

ABS – (niem. Antiblockiersystem; ang. Anti-Lock Braking System) to układ stosowany w pojazdach mechanicznych w celu zapobiegania blokowaniu kół podczas hamowania, jako element układu hamulcowego.
AFL – (Adapting Forward Lightin) – inteligentne oświetlenie. Rój czujników zainstalowanych w aucie mierzy prędkość, wychylenie, kąt skrętu kierownicy. Sensory wykrywają też deszcz lub snieg, calosc wspomagana jest przez specjalną kamerę. Dane opisujące drogę i warunki atmosferyczne przekazywane zostają do komputera, który w ułamku sekundy decyduje o wyborze najlepszego w danej chwili rodzaju oświetlenia.
Alternator – to prądnica prądu przemiennego, często trójfazowa. Służy do zmiany energii mechanicznej w prąd przemienny. W alternatorze prąd jest wytwarzany w nieruchomych uzwojeniach stojana przez wirujące pole magnetyczne wirnika.
Akumulator – jest tzw. statycznym źródłem energii. Jego głównym zadaniem jest zasilanie odbiorników elektrycznych (głównie rozrusznika i oświetlenia) w przypadku, gdy silnik spalinowy jest unieruchomiony. Po odpaleniu silnika energia w akumulatorze jest uzupełniana przez prądnice lub alternator. Więcej informacji na temat akumulatorów znajdziesz na naszym forum {A_B} Akumulator rozruchowy – kompendium wiedzy – jaki, jak dbać itp.
Alufelgi – (Patrz również: Felga) – felga wykonana ze stopu aluminium, która dodaje naszemu auto indywidualnego wyglądu. Obecnie można wybierać we wzorach, kolorach jak i rozmiarach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jedyne ograniczenie to dostepne środki finansowe ;) . :arrow: http://klubzafira.pl/forum/index.php/board,47.0.html
Amortyzator – urządzenie, którego zadanie polega na tłumieniu wstrząsów i drgań. Jest więc specyficznym rodzajem tłumika mechanicznego. Jego praca polega na przechwytywaniu i rozpraszaniu drgań powstających np. w wyniku jazdy samochodem po nierównościach. Oprócz zwiększenia komfortu jazdy przez tłumienie drgań karoserii, utrudniają wykonywanie niekontrolowanych podskoków przez kola pojazdu na nierównościach, dzięki czemu maja niebagatelny wpływ na przyczepność kół do nawierzchni drogi. Nadmiar energii, powstającej w wyniku różnego rodzaju drgań jest w amortyzatorze przejmowany przez medium tłumiące.
Antena – urządzenie zamieniające fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. Jest niezbędnym elementem składowym każdego systemu radiokomunikacji. Każda antenę charakteryzuje: charakterystyka promieniowania, polaryzacja fali, zysk energetyczny oraz impedancja. Cechy te są dla anteny identyczne zarówno przy nadawaniu, jak i przy odbiorze. Zmienność tych parametrów w funkcji częstotliwości jest miara pasmowości anteny.
Apteczka – pojemnik służący do przechowywania materiałów i środków do udzielenia pierwszej pomocy. Najważniejszym elementem wyposażenia jest prezerwatywa ;) (wg Marki’ego :P )
ASR – (ang. Acceleration Slip Regulation) – system kontroli trakcji, który pomaga w optymalizacji przyczepności, gdy samochód przyspiesza. System zmniejsza zużycie opon i paliwa. Czujniki kontrolują pracę kół. Jeśli oba koła napędzane ślizgają się, system “odejmuje gaz”. Natomiast w przypadku ślizgania się tylko jednego koła system je przyhamowuje.
Autoalarm – system zabezpieczający, mający za zadanie wykrycie i zasygnalizowanie otoczeniu, że dzieje się coś niepokojącego z danym pojazdem (np. próba kradzieży pojazdu). Współczesne alarmy samochodowe to nic innego jak seria czujników połączonych z programowalnym procesorem. Celem działania autoalarmu jest naturalnie uniemożliwienie osobom niepowołanym dostanie się do wnętrza samochodu oraz jego uruchomienie.
Automatyczna skrzynia biegów – jest samochodową skrzynią zmieniającą biegi wraz ze zmianą obciążenia silnika pojazdu, zwalniając użytkownika z konieczności manualnej zmiany. Skrzynia automatyczna pozwala na bardzo płynną jazdę, optymalizując przełożenie do obrotów silnika. Dzięki temu auta z taką skrzynią osiągają większe przebiegi – silnik jest mniej “zmęczony”. Najpopularniejsza w Stanach Zjednoczonych, zyskuje popularność także w Europie. Typowa automatyczna skrzynia biegów nie jest zwykłą skrzynią biegów z automatycznym sterowaniem. Różni się ona konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu – skrzynia manualna posiada bowiem klasyczne sprzęgło, podczas gdy w skrzyniach automatycznych stosowane są inne rodzaje sprzęgieł np. sprzęgło hydrokinetyczne i inne sterowanie. Automatyczne skrzynie biegów oparte na zwykłych skrzyniach i sprzęgłach z dodanym sterowaniem można spotkać w praktyce wyłącznie w samochodach ciężarowych itp.
AUX – wyprowadzenie wejściowe stosowane w sprzęcie Hi Fi. Przeznaczone jest dla urządzeń, dla których nie przewidziano specjalnego złącza (np. komputer, iPod). Jest to skrót od słowa Auxiliary, co oznacza dodatkowy, pomocniczy (Info Wikipedia). :arrow: http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,572.0.html

Do góry

B

Bagażnik – część ładunkowa auta umieszczona najczęściej z tył samochodu. Może mieć małą objętość (auta klas A i B) lub większa (kombi, sedan). Największą przestrzeń ładunkową mają z reguły samochody dostawcze. Bagażnik może być otwierany kluczem (np. Fiat Uno, Chevrolet Aveo) lub za pomocą przycisku (np. Toyota Avensis, Volkswagen Golf V). Bagażnik może posiadać rożną pojemność załadunku. Niekiedy razem z bagażnikiem unosi się także część reflektorów (np. Daewoo Lanos) albo cale reflektory (np. Opel Insignia). W samochodach dostawczych i furgonach zazwyczaj otwierany jest skrzydłowo (np. Fiat Ducato). Dostępne są również wersje jednoczęściowe (np. Renault Kangoo).
BID – (Board Info Display) – wyświetlacz w samochodach Opel, na którego ekranie wyświetla się data, godzina, info stacji radiowych, ma możliwość wyświetlania zasięgu jaki możemy jeszcze pokonać oraz spalania chwilowego, itp.
Bi-Ksenony – (Zafira B) – lampa biksenonowa, jej działanie opiera się na ruchomej przesłonie, której zadaniem jest sterowanie strumieniem światła w zależności od aktualnych wymagań na drodze. W czasie gdy jest ona podniesiona wytwarza granicę światło-cienia zgodna z wymaganymi warunkami dla świateł mijania. W momencie gdy jest opuszczona światło drogowe ma swobodny tor przed sobą.
Blok silnika – inaczej kadłub silnika spalinowego wykonany jest zazwyczaj z żeliwa lub ze stopu aluminium i krzemu (silumin). Stanowi on (razem z głowicą lub głowicami) obudowę dla układu korbowego i rozrządu silnika, umożliwia mocowanie osprzętu silnika (np. cylindry) lub może w sobie zawierać cylindry (są one w nim odlane), służy do mocowania silnika w pojeździe. Głowica lub głowice służą do zamknięcia od góry przestrzeni roboczej cylindrów (zamyka silnik od góry); w głowicy znajdują się wałki rozrządu i zawory.
W kadłubie i głowicy wykonane są otwory przepływu oleju silnika i cieczy chłodzącej lub powietrza. Kadłub (blok silnika) składa się z dwóch elementów: – bloku cylindrowego (tuleje cylindrowe lub cylindry); – skrzyni korbowej (mieści się w niej wał korbowy; dolną część stanowi zbiornik oleju tzw. miska olejowa, która zamyka od dołu silnik).
Oba w/w elementy (tj. blok cylindrowy i skrzynia korbowa) mogą być stanowić razem całość konstrukcji lub mogą być wykonane oddzielnie.

Do góry

C

CAN – (Controler Area Network), wprowadzony przez firmę Bosch już w 1985. Magistrala CAN wykorzystuje dwuprzewodową skrętkę i pracuje z maksymalną prędkością transmisji 1Mbit/s na dystansie do 40m. Wraz ze zwiększaniem dystansu spada maksymalna prędkość transmisji (np. 250kbit/s na 250m). Komunikacja ma charakter rozgłoszeniowy ponieważ komunikaty nadawane na magistralę obierane są przez wszystkie urządzenia. Najważniejsze cechy CAN-a to: – do 8 bajtów danych w komunikacie; – komunikaty rozpoznawane przez identyfikatory; – automatyczna obsługa dostępu do magistrali; – sprzętowa obsługa błędów. CAN charakteryzuje się dużą odpornością na zakłócenia i niezawodnością. Uzyskano to poprzez nadawanie danych w postaci napięciowego sygnału różnicowego oraz sprzętowej obsłudze protokołu i kontroli błędów. Specjalizowane kontrolery formują komunikaty, sterują bezkolizyjnym dostępem do magistrali, filtrują komunikaty. Obecnie większość czołowych firm elektronicznych produkuje kontrolery CAN jako układy peryferyjne lub wbudowane w np. w mikrokontrolery.
Car-Pass – karta bezpieczeństwa. Wprowadzona przez Opla, zawiera istotne informacje dotyczące konkretnego egzemplarza samochodu, wraz z jego wyposażeniem, Na karcie tej zamieszczono mi.n. VIN, Security code (4 pozycje), numer silnika, numer klucza (5 pozycji), typ radia (numer seryjny), typ zmieniarki (numer seryjny), typ telefonu (numer seryjny). :arrow: http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,66.0.html
CB radio – (ang. Citizen-Band – pasmo obywatelskie, pol. radiostacja pasma obywatelskiego) – pasmo radiowe i urządzenia łączności (radiostacja, anteny i osprzęt) pracujące w zakresie 27 MHz (11 metrów). Połączenia w terenie otwartym i płaskim o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów – stacje bazowe, do kilkunastu kilometrów stacje samochodowe, od kilkuset metrów do kilku kilometrów radiostacje ręczne (zależnie od anteny), a także możliwe łączności przez odbicie fali od jonosfery na kilka i więcej tysięcy kilometrów (łączność DX).
CD 30 / CD 30 mp3 – radioodtwarzacz fabryczny Opel, wersja CD 30 odtwarza zwykłe płyty CD; wersja CD 30 mp3 odtwarza dodatkowo płyty CD z nagranymi plikami mp3. Funkcje obejmują system audio: wzmacniacz, RDS-EON – inf. ruchu drogowego, system dróg (PT), regulacja głośności oraz kod zabezpieczający. Ustawienia dźwięku cyfrowego (DSP) zoptymalizowane dla każdego gatunku (np. pop, klasyka, jazz). Tuner FM / AM, 24 Praca, Auto, RDS EON, High Cut, SHARX, Scan Radio, Program ruchu, 4 x 20 W, GALA, Bass / Treble, Blanc, 3-pasmowy korektor dźwięku, fade, Głośność, 2DIN. Możliwość współpracy z: Twin Audio
CDC 40 Opera – radioodtwarzacz fabryczny Opel, został opracowany specjalnie dla klientów, którzy kładą duży nacisk na jakość dźwięku. 3 x 20 Watt, 2 x 45 Watt, 8 głośników Premium, 7 pasm korektora graficznego na precyzyjne dostrojenie brzmienia i zmieniarka CD z możliwością przechowywania sześciu płyt CD, koncepcja jednego zasobnika (przechowywanie – kilka płyt w środku na raz). Wyświetlacz kolorowy lub graficzny, kontrola z kierownicy, tuner, FM / AM, 36 stacji, cyfrowy procesor dźwięku (DSP), uznanie typu programu (PTY), samoregulacja w zakresie prędkości i regulacji basu, zintegrowany zasobnik 6 CD / CD-RW. Możliwość współpracy z: Twin Audio, Digital Radio (DAB), telefon komórkowy (opcjonalnie)
CD 70 Navi – radioodtwarzacz fabryczny Opel, moc 4 x 20 W, podwójny tuner, nawigacja GPS na płyty CD z wyświetlaczem graficznym jednokolorowym i instrukcjami głosowymi (wyświetlacz kolorowy dostępny opcjonalnie). Nawigacja dynamiczna TMC (gdy urządzenie otrzyma przez RDS z dowolnej rozgłośni radiowej komunikat o wypadku automatycznie modyfikuje trasę przejazdu), w komplecie mapa CD pokrywająca obszar Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dodatkowe mapy za dopłatą, komunikaty wyświetlane na ekranie oraz głosowe w kilku językach, m.in. angielskim i niemieckim, ale nie w polskim, możliwość podłączenia telefonu za pośrednictwem portali UWA lub UWB, możliwość współpracy z Twin Audio
CDTI – (ang. Common-Rail Diesel Turbo Injection) – system bezpośredniego wtrysku paliwa ze “wspólnej szyny” dla silników wysokoprężnych stosowany przez Opla. CDTI w Oplu. Podobne systemy innych producentów: samochody Kia – system Cdi; samochody Honda – system Cdi; samochody Nissan i Renault – DCi; samochody Mitsubishi – system DID.
Centralny zamek – urządzenie pozwalające na otwieranie i zamykanie wszystkich zamków pojazdu (drzwi i bagażnika) za pomocą jednego przycisku lub pilota (zdalny centralny zamek).
Chip-Tuning – pozwala na optymalizację sygnałów sterujących, co powoduje zwiększenie elastyczności i efektywności pracy silnika w pełnym zakresie obrotowym. Jako rezultat otrzymujemy bezpieczny wzrost mocy w silnikach turbo do 20%, a momentu obrotowego do 25% (modyfikacje bezpieczne z pisemną gwarancją), należy pamiętać, że dla uzyskania elastyczności pojazdu ważniejszym czynnikiem jest tutaj podniesienie i wymodelowanie przebiegu momentu obrotowego w pełnym zakresie obrotów, a nie jak uważa większość użytkowników podniesienie mocy i momentu w piku.
Efektem wykonania właściwego programu jest płynny przyrost momentu obrotowego w całym zakresie obrotów. Chodzi tutaj głównie poza elastycznością o bezpieczeństwo układu przeniesienia napędu. Nie jest wskazany dla jego trwałości efekt “kopnięcia” max przyrostu momentu obrotowego w krótkim zakresie obrotów.
Dodatkowo efekt tzw. turbodziury zmniejsza się. Dotychczasowy max moment obrotowy dostępny jest już przy znacznie niższych obrotach.
Zużycie paliwa po przeprowadzeniu chiptuningu, zwiększa się przy ostrej jeździe do 10 %. Natomiast przy jeździe spokojnej potrafi spaść do 15 %. Dzieje się tak głównie dzięki znacznemu wzrostowi momentu obrotowego w dolnym zakresie obrotów. Do uzyskania wcześniejszych seryjnych osiągów nie musimy “wkręcać” silnika na wysokie obroty. Duży zapas dodatkowego momentu obrotowego umożliwia nam wcześniejszą zmianę biegu.
W elektronice słowo chip oznacza układ scalony. W pierwszych sterownikach mapy sterujące umieszczone były w zewnętrznych pamięciach typu Eprom bądź Flash i aby przeprowadzić modyfikacje należało wylutować taka pamięć (chip), odczytać, zmienić jej zawartość i ponownie wlutować. Początkowo stosowano pamięci jednokrotnego zapisu, a więc modyfikacja samochodu wiązała się również z wymiana układu scalonego (wymianą chip’a). To nazewnictwo przyjęło się i pomimo iż nowoczesne sterowniki nie posiadają zewnętrznych pamięci (program umieszczony jest w pamięci procesora) to nadal mówi się o wymianie chip’a.
CID – wyświetlacz CID (Colour Info Display) jak sama nazwa mówi – kolorowy. Posiada wszystkie możliwe funkcje, możliwe do wyświetlenia info o stanie poszczególnych parametrów samochodu, funkcję pełnowymiarowej nawigacji.
CIM – (moduł sterujący kolumny kierownicy). Spełnia funkcję interfejsu pomiędzy szybko-przesyłową magistralą komunikacyjną CAN a wolno-przesyłową magistralą komunikacyjną CAN.
CNG – (ang. Compressed Natural Gas) – paliwo – gaz ziemny w postaci sprężonej do ciśnienia 20-25 MPa. Służy do napędu pojazdów silnikowych zarówno z zapłonem iskrowym jak i z samoczynnym.
Common Rail – w silnikach wysokoprężnych z systemem Common Rail, pompa wysokociśnieniowa tłoczy paliwo do zbiornika. Tu następuje wyrównanie ciśnienia, następnie paliwo ze zbiornika wysokociśnieniowego, kierowane jest bezpośrednio do cylindrów poprzez piezoelektryczne wtryskiwacze, sterowane elektronicznie. Ciśnienie wtrysku w technologii Common Rail najnowszej generacji wynosi 1800 bar. Dawka paliwa może być dzielona na kilka części, dzięki czemu proces spalania jest pełniejszy, a dźwięk pracy silnika – łagodniejszy.
Cosmo – (Patrz również: Wersje wyposażenia) – jest to jedna z wersja wyposażenia (najlepiej wyposażona wersja opla)
Czujnik deszczu – (Regensensor) – automatycznie reguluje częstotliwość swoich wycieraczki szyby przedniej, w zależności jak mocno pada deszcz.
Czujnik jakości powietrza – jest elementem klimatyzacji automatycznej. Jego zadaniem jest precyzyjny pomiar stężenia substancji szkodliwych w powietrzu zasysanym z zewnątrz. W przypadku stwierdzenia stężenia wykraczającego poza ustalone normy, np. podczas jazdy w tunelu czy za ciężarówką, klimatyzacja automatycznie przełączą wentylacje na obieg wewnętrzny. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze z zewnątrz nie dociera do wnętrza samochodu.
Czujnik zmierzchu – kiedy zapadnie zmrok, lub podczas jazdy w tunelu w ciągu dnia, światła włącza się automatycznie. Światła są również aktywowane w przypadku opadów deszczu (stała praca wycieraczek przez ponad 5 sekund) lub podczas szybkiej jazdy (przy prędkości ponad 140 km/h dłużej niż 10 sekund). Jeśli prędkość ponownie się zmniejszy lub wycieraczki zostaną wyłączone, system automatycznie wyłączy światła.
Czujniki ciśnienia powietrza w oponach – działanie polega na informowaniu kierowcy w czasie rzeczywistym o faktycznym ciśnieniu w każdym z kół. Systemy te pracują w oparciu o wykorzystanie czujników ciśnienia znajdujących się w każdym z kół oraz rozwiązań umożliwiających przesyłanie informacji z wnętrza opony do podzespołu pojazdu odpowiedzialnego za gromadzenie danych.
Czujniki parkowania – (asystent parkowania) – wykorzystuje przednie i tylne czujniki do wykrycia odpowiedniego miejsca, a następnie prowadzi kierowcę za pomocą instrukcji wyświetlanych na ekranie pomiędzy zegarami. Włączany przyciskiem i kontrolowany przez komputer system wykrywa także przeszkody. Słowne i graficzne wskaźniki pokazują kąt skrętu oraz kierunek jazdy. Efektem jest idealne parkowanie równoległe, nawet w ciasnych lukach.
CX – (ang. Drag Coefficient) – współczynnik oporu powietrza. CX określa, jak opływowe jest nadwozie danego samochodu. Cx to stosunek oporu, jaki stawia przepływającemu powietrzu dany samochód podczas jazdy, do oporu pionowej ściany, której powierzchnia równa jest powierzchni czołowej danego samochodu.

Do góry

D

DDS – Deflation Detection System (System Wykrywania Utraty Powietrza) – system ten zajmuje się pomiarem pośrednio ciśnienia w oponach i ostrzega natychmiast kierowcę o spadku ciśnienia poniżej określonego poziomu. System DDS jest rozwiązaniem programowym, dokonuje analizy danych z czujników prędkości systemu ABS, montowanych w kolach. Jakakolwiek utrata ciśnienia w oponie powoduje zmianę jej promienia i prowadzi do szczególnej, wykrywanej elektronicznie zmiany w sygnale prędkości. System ostrzega kierowcę o spadku ciśnienia w oponie poniżej określonej, granicznej wartości.
Deska rozdzielcza – element wyposażenia samochodu, przedziału pasażerskiego (kabiny). Deska rozdzielcza umieszczona jest w przedniej części kabiny, poniżej przedniej szyby. Jest konsola zawierająca tablice rozdzielcza (zegary lub wskaźniki), regulatory i przełączniki. Wskaźniki znajdują się zwykle na wysokości kierownicy, naprzeciw kierowcy lub pośrodku deski rozdzielczej. W środkowej części deski rozdzielczej znajduje się konsola mieszcząca dodatkowe wyposażenie: radioodtwarzacz, popielniczkę z gniazdem 12V, regulatory temperatury powierza w kabinie, klimatyzacje, a w nowszych samochodach także systemy nawigacji i inne. Deska rozdzielcza zawiera również otwory nawiewu, półki, schowki, a czasem tablice z bezpiecznikami. Po stronie kierowcy i pasażera deska rozdzielcza z reguły zawiera także poduszkę powietrzna.
DID – Dual Info Display – wyświetlacz informacyjny (zegarek i data/radio).
Direct – oznaczenie silnika posiadajacego wtrysk bezpośredni, występuje w modelu B w połączeniu z skrzynią manualną 6 biegową lub automatyczną 4 przełożeniową. Kod silnika to Z22YH. Napis znjaduje się na listwie tylnej klapy lub opcjonalnie na krańcach drzwi przednich na listwach odbojowych.
DOHC – (ang. Double Over Head Camshaft) – nazwa rozwiązania układu rozrządu w górnozaworowym silniku czterosuwowym oznaczająca, że w głowicy (a dokładnie tuż nad nią) tegoż silnika znajdują się dwa wałki rozrządu. Krzywki umieszczone na jednym wałku mogą bezpośrednio sterować otwarciem zaworów dolotowych (ssących), a krzywki drugiego wałka mogą sterować pracą zaworów wylotowych (wydechowych).
Doładowanie silnika – przez doładowanie rozumie się wymuszone zwiększenie gęstości czynnika roboczego (powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej) dostarczanego do cylindra. Większa ilość tlenu pozwala na zwiększenie dawki paliwa w cylindrze podczas jednego cyklu pracy. W efekcie uzyskuje się zwiększenie mocy przy równoczesnym pozostawieniu bez zmian wielkości komór spalania (i pojemności skokowej) oraz prędkości obrotowej silnika. Proces doładowania odbywa się przed rozpoczęciem suwu sprężania i można go zrealizować różnymi sposobami.
DPF – (Diesel Particulate Filter) – następny pseudo proekologiczny wynalazek . Zadaniem filtra jest wyłapywanie ze spalin cząstek sadzy na porowatych ściankach. Filtr ulega cyklicznemu procesowi regeneracji (wypalaniu), który inicjuje komputer. Poradnik jak z tym żyć :arrow: http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,62.0.html
Droga hamowania – odległość przebyta przez pojazd w czasie od uruchomienia hamulca pojazdu do całkowitego zatrzymania się na równej, poziomej drodze o dobrej nawierzchni. Aby wartości były porównywalne, często podaje się drogę hamowania z prędkości 100 km/h do całkowitego zatrzymania.
W przepisach dotyczących ruchu drogowego (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia) hamulce zasadnicze pojazdu uznaje się za sprawne, Skuteczność hamowania określa się wskaźnikiem, który jest stosunkiem siły hamowania do siły wynikającej z dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub stosunkiem opóźnienia hamowania (uzyskanego na drodze poziomej o nawierzchni twardej, suchej i czystej) do przyśpieszenia ziemskiego. – np. dla autobusu 45%.
Doświetlanie zakrętów – (Patrz: AFL)
DVD 90 Navi – radioodtwarzacz fabryczny Opel, moc 4 x 20 W, podwójny tuner, nawigacja GPS na płyty DVD z wyświetlaczem graficznym kolorowym i instrukcjami głosowymi. Nawigacja dynamiczna TMC (gdy urządzenie otrzyma przez RDS z dowolnej rozgłośni radiowej komunikat o wypadku automatycznie modyfikuje trasę przejazdu). Przewaga tej nawigacji nad modelem CD 70 Navi polega na tym, że użytkownik przejeżdżający przez kilka krajów europejskich nie jest zmuszony do zmiany map nawigacyjnych przy przekraczaniu granic, w komplecie mapa na DVD obejmująca kraje Europy zachodniej, niestety bez Polski. Na szczęście mapy CD stosowane w modelu CD 70 Navi pasują do modelu DVD 90 i można je dodatkowo zamówić (np. mapa na CD Polski, Czech, Słowacji i Węgier), komunikaty wyświetlane na ekranie oraz głosowe w kilku językach, m.in. angielskim i niemieckim, ale nie w polskim, możliwość podłączenia telefonu za pośrednictwem portali UWA lub UWB, możliwość współpracy z Twin Audio.
Dźwignia zmiany biegów – element służący do włączania i wyłączania odpowiednich przełożeń skrzyni biegów pojazdu. W samochodach najczęściej umieszczona jest w podłodze pomiędzy siedzeniem kierowcy i pasażera. Zdarza się, że jest umieszczona w kolumnie kierownicy.

Do góry

E

EBD – (ang. Electronic Brake Force Distribution) – elektroniczny rozdział sił hamowania. W celu maksymalnego skrócenia drogi hamowania układ EBD automatycznie reguluje siłę hamowania przednich i tylnych oraz prawych i lewych kół. Wyraźnie skraca drogę hamowania przy utrzymaniu stabilności nawet w razie gwałtownego hamowania lub hamowania na zakręcie. Problem nierównomiernego hamowania kół przednich do tylnych (pojazdu do przyczepy) znano już od dawna, samochody posiadają układy statyczne (działające cały czas) zmniejszające hamowanie osi mniej obciążonej. W niektórych samochodach (szczególnie dostawczych) instalowane są układy mechaniczne dobierające siłę hamowania tylnej osi w zależności od jej obciążenia. Ale dopiero układy elektroniczne w połączeniu z kontrolą obrotu kół tak jak w ABS umożliwia dobranie sił hamowania dla każdego koła w zależności od obciążenia pojazdu jak i warunków drogowych. EBD to rozszerzenie ABS. ABS zapobiega blokowaniu; EBD reguluje siłę hamowania, gdy koło nie jest zablokowane.
Ecoflex – auto oznaczone tym symbolem jest wersja o najmniejszym zużyciu paliwa i najniższym poziomie emisji spalin w każdej z linii modelowych Opla. Pojazd wyposażony w ecoFLEX czyli System Start/Stop, pomaga obniżyć emisje CO2. Zasada działania systemu Start/Stop jest prosta. Silnik, który nie pracuje nie zużywa paliwa. Z systemem Start/Stop zamiast pracować na wolnych obrotach np. przed światłami lub w ulicznym korku zostaje on wyłączony, kiedy kierowca wrzuci „na luz” i zwolni pedał sprzęgła. Informuje o tym wskazówka obrotomierza, która wskazuje pole AUTOSTOP sygnalizując w ten sposób, że system jest w gotowości do ponownego uruchomienia silnika. Kierowca chcąc uruchomić ponownie silnik po prostu wciska pedał sprzęgła powodując, że samochód jest gotowy do jazdy.
ECU – Elektroniczna Jednostka Sterująca – elektroniczne urządzenie sterujące pracą silnika i innych podzespołów pojazdu. Składa się on z mikroprocesora (zazwyczaj 8-bitowego), pamięci ulotnej RAM, pamięci stałej ROM oraz interfejsu obsługi wejść i wyjść (najczęściej CAN). W pamięci ROM zapisane są tzw. mapy pracy silnika, które podają procesorowi ogólny “przepis” na sterowanie systemem zapłonu, zasilania paliwa oraz prędkością obrotowa biegu jałowego, tak aby silnik pracował w miarę skutecznie. Aby zoptymalizować pracę jednostki napędowej jednostka ECU korzysta z parametrów korekcyjnych otrzymywanych po analizie danych przychodzących ze specjalnych sensorów tj.: sonda lambda, czujniki temperatury i ciśnienia, mierniki natężenia przepływu powietrza itd. Ponadto ECU może kontrolować (o ile są) takie systemy jak klimatyzacja oraz system recyrkulacji spalin (EGR).
EDC – (ang. Electronic Diesel Control) – układ elektronicznego sterowania silnikiem Diesla. Układ EDC dozuje paliwo i dobiera moment jego wtrysku. Ilość wtryskiwanego paliwa uzależniona jest od kilku czynników, takich jak: położenie pedału przyspieszenia, obciążenia silnika, temperatura silnika czy emisja spalin, tak więc kierowca ma tylko pośredni wpływ na dawkę paliwa wtryskiwanego do silnika.
EGR – (Exhaust Gas Recirculation) – jeden z systemów zmniejszenia zanieczyszczeń w spalinach. Jak wszystko co nowe to piękne tylko, że po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów użytkowania potrafi spędzać sen z oczu użytkownikowi. Ale jest na to rada :arrow: http://klubzafira.pl/forum/index.php/topic,65.0.html
Elegance – (Patrz również:  Wersje wyposażenia)
Enjoy – (Patrz również:  Wersje wyposażenia)
ESP – (Electronic Stabilisation Program) – układ stabilizujący tor jazdy samochodu podczas pokonywania zakrętów oraz jazdy po nawierzchniach o zróżnicowanej przyczepności. System ten zabezpiecza samochód przed wpadnięciem w boczny poślizg, a także zarzucaniem tyłu lub przodu pojazdu. W odróżnieniu od systemów ABS oraz ASR, które kontrolują poślizg we wzdłużnej osi pojazdu, system ESP wspomaga również boczne poślizgi samochodu. Do jego działania potrzebne są czujniki skrętu kierownicy, przyspieszenia poprzecznego, przyspieszenia kątowego oraz ciśnienia w układzie hamulcowym, które przekazują informację do komputera dokonującego obliczeń, sterującego działaniem całego urządzenia. W momencie, kiedy samochód znajduje się w sytuacji poślizgu, bądź też wykryta zostanie tendencja do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu, hamowane są odpowiednie koła, tak żeby pojazd mógł jak najszybciej powrócić na prawidłowy tor ruchu. Gdy dochodzi do podsterowności, to blokowane są koła tylne, tak aby pozwolić na obrót pojazdu wokół własnej osi celem skierowania go w odpowiednią stronę. W przypadku nadsterowności koła przednie są blokowane, dzięki czemu efekt ten jest niwelowany. Komputerowo nakładane korekty zachodzą w przeciągu sekundy tworząc tzw. kontrolowany uślizg.
Essentia – (Patrz również:  Wersje wyposażenia) – podstawowa, “goła” wersja wyposażeniowa Zafiry B, w standardzie sa 4 poduszki powietrzne,wspomaganie kierownicy, elektryczne szyby przednie i lusterka. Z zewnątrz taką ZB poznamy po nielakierowanych lusterkach, klamkach, listwach obijaczy na drzwiach i zderzakach oraz braku okleiny na słupku B miedzy drzwiami (nie dotyczy ZB w kolorze czarnym, tu nawet Cosmo ich nie ma). Wewnątrz brak jest radia,w jego miejscu jest podwójna półka. Ponadto wstawki w drzwiach, kierownicy i na desce rozdzielczej są nielakierowane.

Do góry

F

Felga – (Patrz również: Alufelga) – jest to element wchodzący w skład podwozia samochodu. Składa się z metalowej obręczy na która nakładana jest opona. Zadaniem felgi jest równomierne rozkładanie oporu toczenia opony, a w efekcie zapewnienie dobrej sztywności podczas pokonywania zakrętów. W nowych samochodach zadaniem felgi jest wentylowanie elementów układu hamulcowego takich jak tarcza, bębny, przewody hamulcowe czy zaciski.
Felga strukturalna – wynalazek OPLA, piecioramienna felga z duraluminium(?) na którą nakładany jest kołpak z tworzywa sztucznego. Świetnie udają alufelgi. W ZB występowały w rozmiarze et 39 r16/6.5. Ponadto felga występuje w rozmiarach 15″ i 17″.
Filtr cząsteczek stałych – (Patrz: DPF)
Filtr paliwa – odpowiada w aucie za czyszczenie zanieczyszczonego paliwa, do którego nieczystości dostają się podczas procesu produkcji, transportu czy magazynowania. Poza tym, obecne w powietrzu cząstki i woda również mogą dostać się do paliwa, poprzez odpowietrznik zbiornika. Aby tego uniknąć korzystamy z filtra paliwa – chroni on delikatne części samochodowych układów zasilania. Niesprawne filtry paliwa mogą być przyczyna obniżonych osiągów i płynności pracy, a także kłopotów związanych z układem rozruchowym.
Filtr powietrza – element układu dolotowego silnika spalinowego lub sprężarki, który ma za zadanie oczyszczać powietrze zasysane do komory spalania z zanieczyszczeń, np. pyłów. W pojazdach drogowych stosuje się filtry suche. Powietrze zawiera wiele zanieczyszczeń, takich jak kurz, drobinki kwarcu, piasek czy sadza. Właśnie z tego powodu korzystamy z filtrów powietrza, które uniemożliwiają dostęp brudów do silnika, co chroni nas od przyspieszonego zużycia tłoków czy cylindrów. Dodatkowo, część ta jednocześnie redukuje szumy, które powstają przez zasysane powietrze.
Filtr przeciwpyłkowy – to nic innego jak filtr kabinowy używany w samochodach. Zadaniem urządzenia, jakim jest filtr przeciwpyłkowy jest zbieranie różnego rodzaju zanieczyszczeń, jakie mogą pojawić się w samochodzie. Oprócz kurzu, filtr przeciwpyłkowy zbiera owady, pyłki i nasiona. Trzeba pamiętać o tym, aby regularnie czyścić lub wymieniać filtr przeciwpyłkowy , gdyż zaniedbanie tego może doprowadzić do zanieczyszczenia (gnicie, psucie się) co będzie powodowało, że w samochodzie może unosić się brzydki zapach. Jeśli filtr będzie zapchany, stężenie szkodliwych substancji w powietrzu w samochodzie może kilkukrotnie przekroczyć bezpieczną dla zdrowia normę.
FL: Face-lifting – Face-liftingiem nazywa się operację polegającą na kosmetycznej zmianie wyglądu pojazdu bez głębszego wnikania w konstrukcję. Ma to najczęściej na celu odmłodzenie modelu, aby dostosować go do aktualnie panujących trendów w stylistyce. Face-liftingowi poddawane są zarówno zewnętrzne elementy pojazdu (np. zderzaki, lampy), jak i wystrój wnętrza (np. kierownica, zestaw wskaźników).
FlexFix – łatwy transport rowerów. Umożliwia przewóz rowerów lub służy jako baza dla aluminiowego pojemnika bagażowego.
Flex-Organizer – pakiet elementów, który pozwala na maksymalne wykorzystanie objętości bagażnika. Modułowy system zaczepów i prowadnic umożliwiający organizację przestrzeni transportowej zgodnie z bieżącymi potrzebami – przegrody, siatki i inne elementy mocujące przewożony ładunek.
FlexRail – genialne zorganizowanie przestrzeni. FlexRail to unikalny, modułowy system konsoli centralnej umieszczony pomiędzy przednimi fotelami. Dwie aluminiowe szyny stanowią bazę dla różnorakich modułów dodatkowych, takich jak podłokietnik, schowek na płyty CD, czy uchwyty telefonu komórkowego lub na napoje.
FlexRide – jeden z najlepszych elektronicznych systemów kontroli zawieszenia. FlexRide zwiększa bezpieczeństwo i przyjemność jazdy reagując na warunki drogowe i dostosowując się do stylu jazdy. Sercem zaawansowanego systemu jest moduł sterujący DMC, który odbiera dane z podzespołów zawieszenia oraz układu napędowego i odpowiednio je interpretuje.
Follow-Me-Home – to rodzaj oświetlenia asekuracyjnego. Funkcja ta umożliwia włączenie, a następnie automatyczne wyłączenie po 30 sekundach od opuszczenia samochodu świateł mijania i cofania. Jest to bardzo przydatne podczas wysiadania z auta w zupełnej ciemności. Wówczas światła “odprowadzają nas do domu” i same się wyłączają.
Fotel samochodowy – element obowiązkowego wyposażenia pojazdów samochodowych. Umożliwia bezpieczne i wygodne zajęcia miejsca przez kierującego i pasażerów w kabinie pasażerskiej w trakcie przemieszczenia (przejazdu). Główne elementy fotela to: siedzisko, oparcie, mechanizm obrotu oparcia, poduszka lędźwiowa (dodatkowe wyposażenie) umieszczona w oparciu, zagłówek (obowiązkowe doposażenie fotela).

Do góry

G

Gaśnica samochodowa – należy do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Jest to najczęściej gaśnica proszkowa z zawartością 1 lub 2 kg proszku. Przy zakupie gaśnicy należy zwrócić uwagę na datę jej produkcji, nie powinna być starsza niż rok. Najpóźniej rok od daty produkcji gaśnicy należy dokonać legalizacji (przegląd techniczny). Gaśnica po dokonaniu legalizacji otrzymuje specjalną naklejkę kontrolną, która przypomina o dacie kolejnego przeglądu. Aby użyć gaśnicy najpierw należy zerwać plombę i wyciągnąć zawleczkę blokującą, następnie uciskać dźwignię i skierować środek gaśniczy na ognisko pożaru. Działanie gaśnicy proszkowej można w każdej chwili przerwać przez zwolnienie dźwigni uruchamiającej. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.
Gaz – (Patrz: LPG)
GID – (Grafic Info Display) jest wyświetlaczem Opla, jego możliwości są naprawdę bardzo duże ma możliwości, łączy w sobie możliwości wyświetlaczy typu TID, BID. Wyświetla komunikaty komputera pokładowego, klimatyzacji (dostępny tylko z klimatronikiem) do tego obsługuje moduł telefonu komórkowego oraz posiada funkcję nawigacji (informacje wyświetlane są na zasadzie strzałek).
Głowica cylindra – część w silniku spalinowym zamykająca cylinder, lub cylindry (głowica wspólna) silnika od strony denek tłoka (zwykle więc od góry, choć niekoniecznie – patrz silniki typu boxer, leżące, w układzie V, lub lotnicze – w układzie gwiazdy, odwróconego V itp), umożliwiając tym samym dokonanie sprężania czynnika roboczego (powietrza w silnikach o zapłonie samoczynnym, mieszanki paliwowo-powietrznej w większości silników o zapłonie iskrowym) w przestrzeni pomiędzy tłokiem, a właśnie głowicą. Poza tą podstawową funkcją, głowica spełnia jeszcze kilka innych ważnych zadań, których zakres zależy od jej konstrukcji. Współczesne głowice posiadają (dotyczy niemal wyłącznie silników czterosuwowych) wbudowane w komorę (komory) spalania elementy układu rozrządu silnika, składające się z zaworów ssących i wydechowych, po minimum jednym na każdy cylinder, wraz z zamykającymi je sprężynami zaworowymi. W nowoczesnych silnikach samochodowych niemal wyłącznie stosuje się napęd zaworów również umieszczony w głowicy, z uwagi na mniejszy hałas i mniejszą, dzięki bardziej zwartej budowie – masę układu rozrządu, która pozwala zwiększać szybkobieżność silnika. W głowicy takich silników odnajdziemy więc również napędzające zawory popychacze, a także wałek, lub wałki rozrządu, wymuszające za pomocą krzywek pracę zaworów za pośrednictwem popychaczy. Należy wspomnieć o bardzo ważnej funkcji głowicy silnika: Jest ona elementem istotnie wpływającym na sztywność korpusu silnika, w związku z czym jej konstrukcja zawsze determinowana jest przez ten właśnie czynnik. Sztywność bowiem jest jedną z najważniejszych cech silnika w funkcji jego trwałości, a także możliwie najmniejszej głośności pracy.
GPS – (Patrz również: Nawigacja). Global Positioning System – jeden z systemów nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Zadaniem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. System GPS jest darmowy i korzystać z jego usług może w zasadzie każdy – wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS.
Grill – (potocznie atrapa lub maskownica) – element nadwozia samochodu, który osłania i chroni znajdującą się za nim chłodnicę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także pełni funkcję estetyczną i ozdobną. Pierwsze samochody miały odsłoniętą chłodnicę, którą następnie schowano i zastąpiono atrapą – stąd wzięła się jej nazwa. Maskownice są zazwyczaj wykonane z plastiku lub lekkich stopów metali.

Do góry

H

Hak – element (urządzenie) zewnętrzne nadwozia pojazdu samochodowego, w postaci zakrzywionego pręta metalowego służące do zaczepiania, trzymania lub zawieszania na nim ładunków, najczęściej jest to przyczepa.
Halogen – (lampa halogenowa) – rodzaj elektrycznego źródła światła. Jest to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej. Zaletą lamp halogenowych są niewielkie rozmiary, brak konieczności stosowania układów zapłonowych, szybki zapłon, niewielkie straty strumienia świetlnego w okresie eksploatacji oraz wysoki poziom wskaźnika oddawanych barw. Wadą jest niewielka skuteczność i trwałość w porównaniu do lamp wyładowczych, czy lamp LED.
Hamulec – układ hamulcowy pojazdu, to wszystkie elementy mające na celu zatrzymanie pojazdu będącego w ruchu a także utrzymanie go w miejscu np. na pochyłości. samochód zgodnie z przepisami musi być wyposażony w dwa układy hamulcowe: – podstawowy (roboczy) – uruchamiany nogą poprzez naciśnięcie pedału hamulca. Hamowanie odbywa się tylko w czasie gdy hamulec jest naciskany (układ monostabilny); – dodatkowy (awaryjny; potocznie: ręczny) – hamulec ten służy głównie jako hamulec postojowy w celu zabezpieczenia pojazdu przed zjechaniem z miejsca postoju. W razie awarii hamulca podstawowego ma on za zadanie awaryjne wyhamowanie pojazdu. Hamulec awaryjny jest aktywowany, w zależności od rozwiązania, ręką lub nogą. Działa on od momentu włączenia aż do momentu jego wyłączenia (układ bistabilny).
Hamulec tarczowy – rodzaj hamulca ciernego, w kturym siła tarcia działa na powieżhni czołowej tarczy. Składa się z tarczy hamulcowej, połączonej sztywno z hamowanym wałem oraz dwuh lub więcej nieobracającyh się klockuw pokrytyh okładziną cierną, kture są dociskane do tarczy najczęściej za pomocą siłownika hydraulicznego lub pneumatycznego.
Hamulce tarczowe stosowane są coraz powszehniej jako hamulce zasadnicze w pojazdah samohodowyh, szynowyh a ostatnio w rowerah wypierając stosowane dawniej hamulce bębnowe. Stosowane są ruwnież w obrabiarkah (np. jako hamulce do szybkiego zatżymywania wżeciona obrabiarki).
Hamulec bębnowy – hamulec cierny segmentowy dwuszczękowy, w którym hamowanie powstaje na skutek tarcia wewnętrznej powierzchni obracającego się wraz z wałem bębna hamulcowego, z powierzchnią umieszczonych wewnątrz bębna nieobracających się szczęk pokrytych okładziną cierną. Ten typ hamulca jest stosowany w niektórych samochodach (zwłaszcza na tylnych osiach), motocyklach i rowerach. Wadą w stosunku do hamulców tarczowych jest ich większa podatność na przegrzewanie się (“brake fade”), co zmniejsza skuteczność hamowania.
HSA – (Patrz: Wspomaganie ruszania na wzniesieniu)

Do góry

I

ICC – (ang. Intelligent Cruise Control) – inteligentny tempomat. System pomaga kierowcy w przyspieszaniu i zwalnianiu podczas jazdy na dłuższych dystansach i w ruchu ulicznym. Czujniki laserowe pilnują bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
IDS – (Interactive Driving System). Jest to nic innego jak system nadzorujacy prace wiekszosci systemow bezpieczenstwa. Sklada sie on z: ESP Plus, ABS, CBC (Cornering Brake Control)-kontrola hamowania w zakrętach, BA (Brake Assist) wspomaganie sily hamowania, EBD (Electronic Brake Disposition) elektroniczny rodzial siły hamowania, TC Plus, kontrola trakcji przez sterowanie obrotami silnia i reagowanie hamulcami, EHPS (ElectroHydraulic Power Steering) elektrohyrdauliczne wspomaganie kierownicy.
IDS+ – IDS PLUS – Jest to system, który kontroluje dodatkowo prace amortyzatorow, utwardza je lub zmiekcza, zmienia charakterystyke pedalu gazu i reakcje na ruchy kierownica – zmniejsza/zwieksza sile wspomagania.
Immobiliser – stosowane m.in. w samochodach, elektroniczne zabezpieczenie przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu. Jest to elektroniczny kod zapisany na płytce elektronicznej (najczęściej urządzenie to jest wbudowane w kluczyku lub jest to dodatkowa “pestka”, którą przykłada się do zamontowanego czytnika). Występują również rodzaje immobilisera, gdzie nie potrzeba fizycznego kontaktu transpondera z układem elektronicznym — są to immobilisery zbliżeniowe. Po włożeniu kluczyka z wbudowanym transponderem (nadajnikiem) do stacyjki i włączeniu zapłonu następuje wymiana sygnałów (danych). Sygnał z kluczyka wysyłany jest do immobilizera (do urządzenia sterującego). Sygnał ten jest analizowany; gdy sygnał się zgadza, immobiliser przesyła swój sygnał do kluczyka zapłonu, który uruchamia w transponderze proces obliczeniowy (sprawdzający). Gdy sygnały są identyczne (w transponderze i urządzeniu sterującym immobilizera) kluczyk zostaje uznany za właściwy. Wówczas immobiliser i urządzenie sterujące pracą silnika wymieniają się sygnałami kodowymi; jeśli są zgodne następuje zwolnienie blokady i można uruchomić silnik. Blokady mogą być różne. Najczęściej występuje odcięcie zasilania pompy paliwowej, przez co paliwo nie płynie do silnika lub odcięcie zapłonu, ewentualnie (bardzo rzadko) odcięcie całej elektroniki. Cała wymiana danych (pomiędzy transponderem, immobilizerem i urządzeniem sterującym pracą silnika) trwa kilka milisekund.
Intercooler – (chłodnica pośrednia) – chłodnica powietrza doładowującego – to chłodnica chłodząca powietrze sprężone w sprężarce przed dostarczeniem go do silnika, stosowana w silnikach spalinowych z doładowaniem. Służy do zwiększenia sprawności i mocy silnika.
Irmscher – niemieckie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, zajmujące się tuningiem samochodów produkowanych przez General Motors (głównie Opla) oraz produkcją replik samochodu Lotus Seven. Firma założona została w 1968 roku.
Isofix – (International Organisątion for Standardisation – ISO Fixture) – jest to system mocowania fotelików dziecięcych na siedzeniach w samochodach. System ISOFIX składa się z dwóch uchwytów, które znajdują się między siedzeniem, a oparciem fotela. Uchwyty te są przymocowane bezpośrednio do konstrukcji pojazdu. Wcześniej stosowano (wciąż powszechne) mocowanie fotelika pasami bezpieczeństwa. W stosunku do pasów ISOFIX zapewnia sztywniejsze zamocowanie, co przekłada się na wyższe bezpieczeństwo. Zastosowanie systemu zatrzasków praktycznie wyklucza nieprawidłowy montaż. Wadą ISOFIX jest brak zabezpieczenia fotelika przed przemieszczeniem w osi obrotu wokół uchwytów. Jedyne zabezpieczenie stanowią siedzisko i oparcie fotela.

Do góry

K

Katalizator samochodowy – (Reaktor katalityczny) – część układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów osobowych, spełniająca funkcję poza silnikowego systemu zmniejszania ilości szkodliwych składników spalin. Dawniej nie były stosowane ze względu na mało rygorystyczne normy dotyczące emisji spalin. Dziś stosowane są również w innych urządzeniach napędzanych silnikiem spalinowym, w pojazdach ciężarowych, autobusach, lokomotywach, wózkach widłowych itp. Katalizator ma na celu zmniejszenie ilości szkodliwych związków chemicznych w gazach wydechowych. Działanie reaktora opiera się na reakcji substancji zawartych w spalinach z katalizatorem. Optymalne warunki pracy katalizatora dobierane są dzięki sterowaniu silnikiem na podstawie danych z sondy lambda.
Keyless Go – system zabezpieczenia pojazdu, pozwalający na odblokowanie zamków, oraz uruchomienie silnika po uprzednim zdalnym rozpoznaniu urządzenia zwanego CID (Customer Identification Device), które użytkownik ma przy sobie i które komunikuje się z jednostką pokładową w samochodzie.
Klimatyzacja elektroniczna – (climatronic) – jest to zaawansowany rodzaj klimatyzacji, na ekranie wyświetlacza samochodowego ustawia się temperaturę, która ma być osiągnięta zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeśli w danej klimatyzacji elektronicznej występuje podział na strefy, to w każdej ze stref może być utrzymywana inna temperatura. Klimatyzacja elektroniczna dba o efektywność swojej pracy, np. nie tłoczy do środka gorącego powietrza zaraz po uruchomieniu silnika, zmniejsza prędkość wentylatora po osiągnięciu zadanej temperatury w kabinie.
Klimatyzacja manualna – najprostszy rodzaj klimatyzacji. Włącza się ją przyciskiem “z gwiazdką” a temperaturę ustawia pokrętłem temperatury używanym zimą do regulacji ogrzewania kabiny. Klimatyzacja manualna wymaga “interwencji” przy dłuższej jeździe, może zbytnio wychładzać kabinę.
Klimatyzacja automatyczna – uruchamia się ją przyciskiem a pokrętłem ustawia temperaturę na konkretną wartość, np. 20 st. C. Po osiągnięciu tej wartości klimatyzacja nie będzie już bardziej schładzać powietrza w kabinie.
Klocki hamulcowe – są nieodłącznym elementem układu hamulcowego każdego samochodu. Niemal wszystkie auta posiadają hamulce tarczowe z systemem, w którym materiałem ciernym i zatrzymującym są klocki hamulcowe. Okładziny na klockach podlegają regularnemu i nieuchronnemu zużyciu, dlatego należy pamiętać o systematycznej wymianie klocków hamulcowych. Jest to tym bardziej ważne, iż klocki hamulcowe dbają i wpływają na czynne bezpieczeństwo jazdy oraz komfort hamowania. Doszczętne zużycie i starcie klocków hamulcowych uniemożliwia bezpieczne zatrzymanie auta.
Kody błędów – to ciąg znaków, cyfr jednoznacznie przypisanych określonej usterce. Niektóre programy diagnostyczne automatycznie wyświetlają znaczenie kodu inne wyświetlają tylko ciąg znaków. Kod błędu DTC z angielskiego Diagnostic Trouble Code jest ustandaryzowanym kodem usterki, w którym litery P, C, B, U oznaczają układ, w którym wystąpiła usterka. Kolejne cztery cyfry opisują konkretną usterkę. Zdiagnozowanie samochodu za pomocą zewnętrznych urządzeń diagnostycznych polega, w pierwszej kolejności na odczytaniu automatycznie zapisanych w pamieci sterownika kodów błędów/kodów usterek. Skasowanie kodów błędów nie usuwa ani nie maskuje usterki, system diagnostyki pokładowej ponownie zareaguje na zaistniałe nieprawidłowości w pracy. Usunięcie usterki może nastąpić tylko po fizycznej wymianie bądź naprawie uszkodzonego podzespołu.
Kolektor dolotowy – to element doprowadzający dowolny czynnik gazowy lub ciekły do dowolnej maszyny lub urządzenia. Kolektor dolotowy ma zwykle za zadanie połączenie urządzeń pomocniczych (filtr, chłodnica, nagrzewnica) z silnikiem lub maszyną roboczą, a w niektórych przypadkach także odpowiednie przyspieszenie czynnika (konfuzor), spowolnienie (dyfuzor), zawirowanie, zwiększenie lub zmniejszenie turbulencji, nadanie odpowiedniego kierunku napływu, i inne.
Komputer pokładowy – jest urządzeniem mikroprocesorowym, wspomagającym pracę środków komunikacji zbiorowej, takich jak: pojazdy osobowe, autobusy, trolejbusy, tramwaje. Komputer składa się z trzech zasadniczych elementów: 1. zestawu modułów pomiarowych (ilość modułów zależna od pożądanych funkcji); 2. modułu centralnego; 3. modułu wizualizacji i sterowania. Moduły pomiarowe to w rzeczywistości szereg czujników, których zadaniem jest pomiar wielkości elektrycznych i nieelektrycznych warunków pracy urządzeń, które są nadzorowane lub regulowane poprzez komputer pokładowy, np.: parametrów silnika (temperatura, ciśnienie oleju, zużycie energii lub paliwa itp.), ciśnienia w obwodach powietrznych, prędkości, sprawności obwodów elektrycznych i bezpieczników. Moduł centralny służy do przetwarzania i obróbki danych przesyłanych z modułów pomiarowych oraz do rejestracji wybranych parametrów (może spełniać rolę tzw. czarnej skrzynki). Moduł wizualizacji i sterowania służy do prezentacji graficznej na wyświetlaczu LCD mierzonych parametrów pracy poszczególnych urządzeń oraz do sterowania niektórymi z nich. Ponadto wyświetla parametry krytyczne w wypadku pojawienia się ich, co umożliwia szybkie wykrycie awarii. Takie wielkości jak np.: czas, data, temperatura powietrza, ilość przejechanych kilometrów itp. oraz dane zawarte w pamięci jednostki centralnej, mogą być odczytywane na żądanie. Komputer mający zastosowanie w komunikacji miejskiej może współpracować i zarządzać kasownikami, tachografem, systemami informacyjnymi dla pasażerów, GPS-em, systemami bezpieczeństwa itp. Dzięki modułowej budowie możliwe jest dowolne poszerzanie funkcji komputera oraz, co bardzo istotne, możliwość zabudowania w już istniejącym systemie.
Kontrola trakcji – (system kontroli trakcji) – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika. W momencie rozpoznania przez jednostkę sterującą poślizgu któregoś z kół lub osi, następuje zmniejszenie ich prędkości, które realizowane może być na kilka sposobów: – wykorzystanie hamulców do przyhamowania kół znajdujących się w poślizgu; – rozwiązanie zapewniające szybki czas reakcji systemu, jednakże negatywnie wpływające na komfort podróży; – opóźnienie zapłonu lub całkowite jego odłączenie przy jednoczesnym odcięciu wtrysku; – przymknięcie przepustnicy – w rozwiązaniach, gdzie przepustnica jest sterowana elektronicznie (by wire), jest ona przymykana wbrew woli kierowcy. W rozwiązaniach tradycyjnych występuje dodatkowa przepustnica. Rozwiązanie najbardziej komfortowe, ale o najdłuższym czasie reakcji. W zależności od szczegółowych rozwiązań wykorzystywany jest tylko jeden sposób sterowania, dwa lub wszystkie.
Ksenony – (Zafira A) – to żarówki pozbawione jarzącego się drucika wykonanego z wolframu. W tej żarówce świeci gaz, przez który przepływa prąd elektryczny o napięciu przekraczającym 20 tysięcy voltów. Tego rodzaju żarówki wytwarzają światło o jasnej barwie, zbliżonej do światła słonecznego. Światło żarówek ksenonowych nie męczy oczu, dobrze odwzorowuje barwy i daje lepszy kontrast. Znacznie droższe od tradycyjnych, reflektory z żarówkami ksenonowymi stosowane są w samochodach klas wyższych. Oprócz wymienionych mają tą zaletę, że nie przepalają się i emitują przez długi okres czasu taki sam strumień światła. Jednak, aby nie raziły innych uczestników ruchu, wymagają stosowania urządzeń zapewniających odpowiedni kąt padania światła niezależnie do obciążenia pojazdu.
Kurtyny powietrzne – (Patrz również: Poduszki powietrzne)  – airbag – samochodowy element pasywnego systemu bezpieczeństwa. Ma na celu zamortyzowanie uderzenia o elementy pojazdu ciała (w szczególności głowy) pasażerów i kierowcy w wypadku zderzenia (czołowego lub bocznego).
Poduszka powietrzna ma trzy podstawowe elementy:
– układ uaktywniający (czujnik piezoelektryczny i cyfrowy układ mikroprocesorowy),
– generator gazu (napełnia poduszkę; zawiera zapalnik i stałe paliwo),
– elastyczny pojemnik (właściwa poduszka wykonana jest z tkaniny nylonowo – bawełnianej lub poliamidowej impregnowanej kauczukiem neopreonowym). Poduszka powietrzna to specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia. Wybuch poduszki inicjowany jest czujnikami (zwykle bezwładnościowymi) rozmieszczonymi w różnych miejscach pojazdu. Zadaniem czujników jest rozpoznanie siły i kierunku zderzenia a w konsekwencji aktywacja odpowiednich poduszek. Poduszki powietrzne kierowcy i pasażera są już niemal standardowym wyposażeniem instalowanym w większości samochodów. Poduszki boczne i kurtynowe stają się standardem w samochodach średniej klasy. Pasażerów siedzących na tylnej kanapie zwykle chronią poduszki boczne zamontowane w tylnych oparciach bądź drzwiach oraz poduszki kurtynowe zamontowane w słupkach dachowych. Jest to wyposażenie dodatkowe nawet w samochodach wyższych klas.

Do góry

L

Lakier – jest to roztwór (lub zawiesina) środków powłokotwórczych (np. olejów schnących, żywic naturalnych lub syntetycznych). Podstawową różnicą między lakierami a farbami jest znikome stężenie lub całkowity brak pigmentów i wypełniaczy oraz często mniejsza lepkość.
Lakiery posiadają nikłą zdolność do tzw. krycia, czyli pokrywania powierzchni nieprzezroczystą warstwą, lecz posiadają dobre własności błonotwórcze. Lakiery służą do pokrywania powierzchni przedmiotów w celach dekoracyjnych i ochronnych. Stosowane jako pojedyncza (jedyna) warstwa nadają materiałowi połyskliwą i gładką powierzchnię z jednoczesnym zachowaniem naturalnej jego faktury (np. słojów drewna). Również zabezpieczają powierzchnię przed warunkami zewnętrznymi zachowując jej oryginalną barwę. W przemyśle samochodowym, w poligrafii (do lakierowania druku) itp. lakiery stosowane są jako ostatnia warstwa malarska, nadająca połysk i zabezpieczająca głębsze warstwy wykonane z użyciem farb kryjących.
Lakier samochodowy – materiał lakierniczy, substancja powłokotwórcza stosowana w celu otrzymania gładkiej powierzchni i zabezpieczenia jej przed działaniem czynników zewnętrznych. Ma on za zadanie przede wszystkim chronić samochód przed korozją i nadać mu kolor. Lakiery samochodowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej i najczęściej nakładane są przy pomocy specjalnych urządzeń w specjalistycznych zakładach. Rodzaje lakierów samochodowych: – materiał podkładowy który przygotowuje powierzchnię do przyjęcia kolejnych warstw, – warstwa malarska – nadaje kolor; – materiał nabłyszczający – zabezpiecza poprzednie warstwy oraz wydobywa głębię koloru.
LPG – (Liquefied Petroleum Gas) – znany jako propan butan, gazol – mieszanina propanu i butanu. Używany jako gaz, ale przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem jest cieczą. Należy do najbardziej wszechstronnych źródeł energii, ma zastosowanie między innymi jako paliwo silnikowe. LPG stosowany jest głównie jako źródło zasilania benzynowych, zarówno gaźnikowych jak i z jedno i wielopunktowymi układami wtryskowymi. Korzystanie z LPG wymaga zainstalowania specjalnej instalacji. Instalację LPG można również zastosować w samochodach z silnikiem dwusuwowym oraz z silnikiem Diesla.

Do góry

Ł

Łącznik stabilizatora – element łączący stabilizator z wahaczem (nie występuje we wszystkich samochodach/rozwiązaniach). Łącznik ten jest częścią układu zawieszenia, odpowiedzialnego za niwelowanie przechyłów karoserii. Element bardzo podatny na zużycie, powoduje dokuczliwe stuki.

Do góry

M

Maglownica – (Patrz: przekładnia kierownicza)
Masa całkowita dopuszczalna pojazdu – należy rozumieć jako masę kompletnego pojazdu z fabrycznym wyposażeniem i z wszystkimi płynami eksploatacyjnymi w ilościach nominalnych (nie mniej niż 90%) wraz z masą kierowcy i dopuszczalnym przez producenta obciążeniem (pasażerowie i bagaż). Wielkość tej masy jest dla danego pojazdu wartością maksymalną (podawaną w kilogramach), która nie powinna być przekroczona.
Masa pojazdu gotowego do jazdy – jest to masa własna pojazdu powiększona o masę kierowcy i jego bagażu podręcznego, która zgodnie z normami wynosi łącznie 75 kg.
Masa własna pojazdu – należy rozumieć jako masę kompletnego pojazdu z fabrycznym wyposażeniem i z wszystkimi płynami eksploatacyjnymi w ilościach nominalnych (nie mniej niż 90%). Elementem masy własnej nie jest kierowca pojazdu. Masa własna podawana jest w kilogramach (kg).
Mc Pherson – system niezależnego zawieszenia kół, charakteryzujący się zastosowaniem tylko jednego wahacza poprzecznego dolnego oraz kolumny teleskopowej, połączonej na sztywno z piastą koła. Kolumna zawiera sprężynę śrubową i amortyzator mocowany do karoserii (gniazdo) przez połączenie elastyczne.
MID – multiple info display – wyświetlacz wielofunkcyjny (zegarek, data/radio, termometr, trip i check – komputer pokładowy).
MPV, minivan – (ang. Multi Purpose Vehicle) – pojazd wielofunkcyjny – typ nadwozia wielozadaniowego samochodu osobowego. Jest to zazwyczaj nadwozie jednobryłowe, choć bywają wyjątki jak dwubryłowy Chevrolet Uplander. Te samochody są produkowane w czterech klasach (rozmiarach). Większe prawie zawsze mają siedem lub osiem siedzeń w trzech rzędach. Mniejsze mają pięć, sześć siedzeń w dwóch, lub siedem w trzech rzędach. Nazwa pochodzi od ang. słowa van, oznaczającego samochód dostawczy typu furgon. Ponieważ pierwsze auta tego typu, czyli Renault Espace i Chrysler Voyager wyglądały jak wersje mini osobowych samochodów dostawczych, dlatego nazwano je minivanami. Dziś pojęcie Van coraz częściej odnosi się do typowo rodzinnych i drogich samochodów.

Do góry

N

Napinacze pasów bezpieczeństwa – element systemu bezpieczeństwa biernego w samochodzie. W razie wypadku ma za zadanie napiąć pas bezpieczeństwa tak, aby jak najszybciej, ściśle związać ciało człowieka z konstrukcją pojazdu. Podczas zderzenia czołowego ciało kierowcy lub pasażera (mimo, że są zapięci pasami) pod wpływem siły bezwładności przesuwa się do przodu. Następuje wtedy uderzenie ciała o taśmę pasów; na obrażenia narażone są żebra, kości miednicy, przepona brzuszna. Nienapięte pasy bezpieczeństwa pozostawiają pewną swobodę ciału człowieka, co jest zjawiskiem niepożądanym podczas wypadku, ponieważ ciało może poruszać się bezwładnie w obrębie luzu jaki dają pasy, a następnie uderzać w nie z dużą siłą powodując obrażenia ciała lub nadwyrężając konstrukcję pasa.
Nawigacja – dział wiedzy zajmujący się określaniem bieżącego położenia oraz optymalnej drogi do celu dla ludzi, statków, pojazdów lądowych i innych przemieszczających się obiektów.
Rodzaje nawigacji:
Nawigacja satelitarna – np. GPS – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez sztuczne satelity Ziemi.
Nawigacja astronomiczna, astronawigacja – jest prowadzona w oparciu o obserwację ciał niebieskich, przy dokładnej znajomości czasu lokalnego.
Nawigacja pilotowa – jest prowadzona w portach i na torach podejściowych do portów z uwzględnieniem znaków nawigacyjnych, polega na identyfikacji mijanych pław, staw, nabieżników. Pilotaż stosowany jest w otoczeniu portów, na prowadzących do nich torach wodnych, oraz na innych akwenach (najczęściej lokalnych) o zwiększonym natężeniu ruchu (cieśniny i inne wąskie przejścia), niebezpiecznych ze względu na przeszkody podwodne (rafy, wraki, itp.), a także na akwenach, gdzie pilotaż wymagany jest przez przepisy lokalne.
Nawigacja radiowa, radionawigacja – nawigacja oparta o sygnały radiowe wysyłane przez specjalne nadajniki. Mogą to być proste nadajniki (radiolatarnie) lub nadajniki zsynchronizowane w system hiperboliczny (Loran, Decca, inne systemy (lokalne)).
Nawigacja zliczeniowa – stosowana przed wprowadzeniem radionawigacji w trudnych warunkach atmosferycznych – prowadzona na podstawie zestawiania kierunku ruchu statku (kursu) i jego szybkości ustalanej ze zliczania obrotów śrub napędowych.
Nawigacja terrestryczna – nawigacja oparta na obserwacji znaków nawigacyjnych i innych charakterystycznych obiektów znajdujących się na wybrzeżu, stosowana w zasięgu widoczności lądu.
Nawigacja radarowa – polega na obserwacji zarysów wybrzeży i obiektów nawigacyjnych przy pomocy radaru.
Nawigacja inercyjna – jest stosowana głównie w okrętach podwodnych, przy pomocy skomplikowanych systemów żyroskopowych.
NCAP – ang. New Car Assessment Programme: niezależna niedochodowa organizacja ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów sponsorowana przez równie niezależne organizacje, wspierana przez rządy niektórych krajów europejskich. Powstała w 1997. Jej głównym celem było testowanie samochodów (kupowanych za własne pieniądze) w zakresie bezpieczeństwa biernego. Głównym elementem tegoż testu był test zderzeniowy (ang. crash test). Organizacja przyczyniła się do rozwoju bezpieczeństwa.

Do góry

O

OBD – ang. On-Board Diagnostics: termin odnoszący się do zdolności samodiagnostyki pojazdów. Daje możliwość dostępu do danych dotyczących stanu poszczególnych układów pojazdu. Pozwala np. na odczytanie kodów błędów (DTC – diagnostic trouble codes) zapisanych w pamięci dotyczących silnika, immobilisera, itp.
Ogrzewanie postojowe – (Patrz: Webasto)
OHC – ang. Over Head Camshaft: nazwa rozwiązania układu rozrządu w górnozaworowym silniku czterosuwowym oznaczająca, że w głowicy (a dokładnie tuż nad nią) tegoż silnika znajduje się jeden wałek rozrządu. Krzywki umieszczone na tym wałku mogą bezpośrednio sterować otwarciem zarówno zaworów dolotowych (ssących) jak i wylotowych (wydechowych). W takim rozwiązaniu zbędne są elementy pośredniczące w przeniesieniu tego ruchu.
OPC – Opel Performance Center: przedsiębiorstwo powstałe w 1999, zajmujące się tuningiem samochodów. Pomimo, że firma zajmuje się tuningiem samochodów marki Opel, oraz jej nazwa wskazuje na to, że mogłaby być oddziałem tego przedsiębiorstwa, to jest zarejestrowana jako osobna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) w Rüsselsheim.
OP-COM – interfejs wraz z oprogramowaniem, pozwala na komputerową diagnostykę pojazdów marki OPEL wyprodukowanych w latach 1992-2012.
Opc Line – (Patrz również: Wersje wyposażenia)
Opel Eye – Innowacyjna kamera Opel Eye poprawia bezpieczeństwo, redukuje stres oraz pomaga uniknąć mandatów za przekroczenie prędkości. Umieszczona pomiędzy przednią szybą, a lusterkiem wstecznym, kamera Opel Eye wspomaga dwa systemy bezpieczeństwa: system rozpoznawania znaków drogowych (TSR – Traffic Sign Recognition) oraz system ostrzegania o niezamierzonej kierunkowskazem zmianie pasa ruchu (LDW – Lane Departure Warning).
Opona pneumatyczna – zewnętrzna część koła o przekroju otwartym, nakładana na felgę lub obręcz i wypełniana powietrzem (lub innym gazem) pod ciśnieniem. Jest elementem pojazdu kontaktującym się z podłożem, zapewnia przenoszenie ciężaru pojazdu, sił napędu, hamowania i skrętu, a także podstawową amortyzację w czasie jazdy.

Do góry

P

Pilot zdalnego sterowania – potocznie pilot – urządzenie służące do sterowania na odległość sprzętem elektronicznym lub maszyną. Wewnątrz pilota zamontowany jest układ elektroniczny, który generuje sygnały odpowiadające naciśniętemu przyciskowi. Wytworzony kod binarny trafia do nadajnika wysyłającego sygnał do sterowanego urządzenia (odbiornika). Odbiornik (np. AUTOALARM, CENTRALNY ZAMEK) analizuje otrzymany sygnał i wykonuje odpowiednią funkcję.
Płyn hamulcowy – czynnik przenoszący ciśnienie hydrauliczne w układach hamulcowych. Wymagania dotyczące płynów hamulcowych podane są w normach SAE J 1703, FMVSS 116 i ISO 4925.
Poduszka powietrzne – specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia. Wybuch poduszki inicjowany jest czujnikami (zwykle bezwładnościowymi) rozmieszczonymi w różnych miejscach pojazdu. Zadaniem czujników jest rozpoznanie siły i kierunku zderzenia a w konsekwencji aktywacja odpowiednich poduszek. Poduszka otwiera się kilka tysięcznych części sekundy po rozpoczęciu zderzenia. Uderzające w poduszkę ciało pasażera wypycha z niej gaz (najczęściej azot, rzadziej dwutlenek węgla), który ucieka przez boczne otwory. Zapewnia to właściwą amortyzację oraz zapobiega ewentualnemu uduszeniu poszkodowanego, który stracił przytomność oraz przede wszystkim po to, by kierowca bądź pasażer nie uderzyli w twardą, napełnioną w pełni poduszkę, dlatego konieczne jest zapinanie pasów celem zwiększenia opóźnienia uderzenia głowy osób z kabiny w poduszki powietrzne.
Pompa hamulcowa – urządzenie które pompuje przewodami płyn hamulcowy do hamulców. Jest ona sterowana dźwignią złączoną z pedałem hamulca (czasami dodatkowo wspomaganymi przez serwo hamulcowe). Najczęściej używane są pompy tłokowe ze względu na prostotę konstrukcji.
Portal telefonu komórkowego – UHP: urządzenie to służy do włączenia i integracji telefonu komórkowego z systemem audio samochodu. Portal pozwala na prowadzenie rozmów przy użyciu mikrofonu i głośników zamontowanych w samochodzie. Do obsługi telefonu można wykorzystać przyciski na kierownicy, a informacje z telefonu wyświetlane są na wyświetlaczu samochodu. Dostępne funkcje telefonu mogą się różnić w zależności od modelu.
Portal UWA – z Bluetooth i sterowaniem głosowym: połączenie telefonu z portalem może odbywać się za pomocą Bluetooth, przy czym telefon musi posiadać taką funkcjonalność. Takie połączenie oczywiście nie umożliwia ładowania baterii telefonu. Aby telefon fizycznie połączyć z instalacją samochodu i uzyskać możliwość ładowania baterii należy dokupić specjalny uchwyt, który jest dostępny w postaci akcesoriów. Oczywiście takie połączenie nie wymaga wykorzystania Bluetooth.
Portal UWB – w przypadku tego portalu połączenie telefonu odbywa się wyłącznie za pomocą dodatkowego uchwytu. Ładowana jest bateria telefonu, a telefon nie musi być wyposażony w Bluetooth.
Przekładnia kierownicza – służy do przełożenia siły rąk poprzez kierownice na siłę osiową skręcającą kołami. Istnieje wiele odmian przekładni kierowniczych: zębatkowe (maglownica), śrubowo – kulowe, ślimakowe.
Przepływomierz – przyrząd/urządzenie pomiarowe służące do pomiaru strumienia objętości lub masy materii poruszającej się przez daną powierzchnię prostopadłą do kierunku przepływu.
Przewody hamulcowe – elementy hydraulicznego układu hamulcowego w samochodzie.
Wyróżnić można przewody sztywne i elastyczne. Sztywne – są metalowymi (metal miękki, trudno korodujący – miedź, mosiądz lub stal ocynkowana) rurkami, których zadaniem jest doprowadzić płyn hamulcowy od pompy hamulcowej do przewodów elastycznych i elementów wykonawczych (zaciski, cylinderki hamulcowe).
Przewody elastyczne wykonane są z odpornej na płyn hamulcowy gumy wzmocnionej wewnątrz i na zewnątrz plecionką z tkaniny i często z oplotem metalowym. Przewody elastyczne łączą te elementy układu hamulcowego, które są względem siebie ruchome.
Przewody sztywne jak i elastyczne muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością w całym zakresie ciśnień roboczych układu hamulcowego.

Do góry

Q

Quick Heat – jest to system szybkiego nagrzewania, montowany jest w niektórych Oplach wyposażonych w silnik Diesla. Pod nazwą tą kryje się dodatkowa grzałka, która w jesienne i zimowe poranki sprawia, że samochód nagrzewa się już chwilę po uruchomieniu silnika lub błyskawicznie odmraża nam przednią szybę. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż sam silnik, z którego normalnie brane jest ciepło, rozgrzewa się dużo dłużej. Grzałka uruchamia się automatycznie przy włączonym nawiewie w zależności od temperatury silnika (do ok. 70 oC), otoczenia oraz docelowej ustawionej w samochodzie.

Do góry

R

RDS – ang. Radio Data System: system umożliwiający stacjom radiowym nadawanie na falach UKF w sygnale radiowym dodatkowych informacji, które są widoczne na wyświetlaczu odbiornika radiowego słuchacza. RDS umożliwia ciągłe dostrajanie się odbiornika do najlepszej częstotliwości wybranej stacji radiowej. Na wyświetlaczu może się pojawiać m.in. nazwa stacji radiowej, tytuł i wykonawca utworu.
Roleta – zwijana zasłona przestrzeni bagażowej, stosowana głównie w samochodach z nadwoziami uniwersalnymi (kombi)

Do góry

S

Silnik – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz “zimny”, a rozprężany — “gorący”. Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.
Silentblock – (ang. rubber bushing; fr. silentbloc, silent bloc, silent block; niem. Silentbloc), tłumiący drgania element metalowo-gumowy, służący do mocowania drgających elementów (np, silnika, zawieszenia itd.). Gdy ma formę tulei, zbudowany jest z dwóch odcinków rur o różnych średnicach, umieszczonych osiowo jedna w drugiej i przedzielonych warstwą gumy lub innego materiału o podobnych właściwościach.
Simmerring – (niem.) pierścień Simmera; w Polsce spotykana jest też pisownia “simmering”) – pierścień wykonany z gumy usztywniony metalową wkładką, czasem obudowany blaszaną pokrywą. Stosowany do uszczelniania elementów obrotowych pracujących np. w smarze, oleju, paliwie lub wodzie, zwykle przy ciśnieniach do 0,1 MPa (1 atm.), w zakresie temperatur od -30 do +110 °C. Simmerringi są również często spotykanym uszczelnieniem na połączeniach przesuwanych.
Spoiler – Spoiler to angielskojęzyczne określenie elementu odchylającego strugi powietrza. Spoilery stosowane są w celu poprawy charakterystyki aerodynamicznej samochodu. Najwcześniej pojawiły się w pojazdach wyścigowych a w samochodach osobowych zaczęto je stosować od początku lat 70-tych. Głównym celem stosowania spoilerów jest zmniejszenie aerodynamicznej siły nośnej, która podczas szybkiej jazdy zmniejsza nacisk kół na jezdnię, przez co obniża się przyczepność. Zjawisko to może być niebezpieczne, gdyż prowadzi do utraty stabilizacji ruchu. Dobrze zaprojektowany spoiler nie powinien powodować zwiększenia oporu aerodynamicznego.
Sport – (Przycisk)
Sport – (Wersja wyposażenia)
Stabilizator – (Stabilizator poprzeczny) Jest to elastyczny element zawieszenia, którego zadaniem jest przeciwdziałanie przechyłom poprzecznym pojazdu w czasie jazdy po łuku. Zasada działania jest prosta. Można przyjąć, że stabilizator jest prętem lub rurą o odpowiedniej średnicy, wygiętą w kształcie litery U. Umocowany jest wahliwie do nadwozia lub ramy (np. pomocniczej) a jego zagięte końce przymocowane są do piasty koła. W czasie jazdy po niewielkich nierównościach, koła uginają się jednocześnie, lub różnica ugięcia jest nieznaczna. W tych warunkach stabilizator nie ma wpływu na pracę zawieszenia. W czasie jazdy w zakręcie stabilizator przeciwdziała nadmiernemu zwiększaniu się przechyłu poprzecznego. Powoduje to pewną zależność wzajemną kół danej osi.
Strukturalna felga – wynalazek OPLA, piecioramienna felga z duraluminium(?) na którą nakładany jest kołpak z tworzywa sztucznego. Świetnie udają alufelgi. W ZB występowały w rozmiarze et 39 r16/6.5. Ponadto felga występuje w rozmiarach 15″ i 17″.
Szyberdach – rodzaj okna zainstalowanego w dachu samochodu. Szyberdach może być uchylany do góry lub przesuwany ku tyłowi samochodu, może także łączyć obie te funkcje. Szyberdach ułatwia wietrzenie pojazdu. Bardzo przydatny, gdy w upalny dzień zostawiamy auto na parkingu. Dzięki wymianie powietrza, temperatura w środku jest niższa niż w autach bez wentylacji.

Do góry

Ś

Światła drogowe – określenie świateł służących do jazdy pozamiejskiej. Własności świetlne powinny zapewnić dobre oświetlenie drogi na co najmniej 100 m przed pojazdem. Światłość wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż 30 000 kandeli i nie może przekraczać 225 000 kandeli.
Światła mijania – określenie świateł służących do jazdy miejskiej i do mijania pojazdów poza terenem zabudowanym. Własności świetlne powinny zapewnić dobre oświetlenie drogi na co najmniej 40 m przed pojazdem i nie powodować oślepienia innych użytkowników drogi. W Polsce obowiązują światła asymetryczne (od połowy 1976 r), które oświetlają prawą część drogi na większą odległość niż lewą część.
Światło stop – jest czerwonym światłem umieszczonym w tylnej części samochodu. Włącza się samoczynnie po naciśnięciu pedału hamulca podstawowego (roboczego). W większości samochodów nie jest połączone z instalacją hamulca dodatkowego (awaryjnego; potocznie: ręcznego). Żarówki używane to: żarówka P21/5W (połączona z żarówką postojową 5 W), żarówka P21W.
Świeca zapłonowa – nazwa elementu realizującego przeskok iskry elektrycznej, od której zapala się sprężona w cylindrze mieszanka paliwowo-powietrzna. Konstrukcję świecy opracował i opatentował w 1902 roku Robert Bosch. Obecnie stosowane są świece zapłonowe o zróżnicowanej budowie i wymiarach. Głównym parametrem świecy jest tzw. wartość cieplna
Świeca żarowa – urządzenie stosowane w silnikach wysokoprężnych i modelarskich służące do ułatwienia rozruchu, zwłaszcza w niskich temperaturach. Użycie świec żarowych zmniejsza także emisję szkodliwych składników spalin podczas rozruchu zimnego silnika. Świeca żarowa jest grzałką wbudowaną w ściankę głowicy silnika, a jej element grzejny umieszczony jest we wnętrzu kolektora ssącego. Wskutek przepływu prądu elektrycznego z akumulatora spirala silnie nagrzewa się oddając ciepło zasysanemu powietrzu z kolektora co skutecznie ułatwia rozruch. Użycie świecy żarowej jest szczególnie istotne w silniku z wtryskiem pośrednim, gdzie występują większe straty ciepła w komorze wstępnej, sterownik do świec żarowych podtrzymuje jej pracę jeszcze przez jakiś czas po uruchomieniu silnika. Ma to na celu zapewnienie stabilności obrotów biegu jałowego i uniknięciu drgań. Jedynie w przypadku gorącego silnika użycie świecy żarowej jest zbędne i sterownik wyłącza układ elektryczny świecy w takiej sytuacji. Silniki z wtryskiem bezpośrednim wymagają użycia świec żarowych w trudniejszych warunkach rozruchu (np. w czasie mrozu, po silnym wychłodzeniu silnika). W działaniu świecy, która jest elektrycznym grzejnikiem, wykorzystano prawo Jouel’a, gdzie przy przepływie prądu elektrycznego przez rezystor powstaje ciepło. Po włączeniu napięcia zasilającego świecę temperatura spirali grzejnej wzrasta do momentu, kiedy moc oddawana do otoczenia w postaci ciepła zrówna się z mocą doprowadzonego prądu. Jeżeli pominąć nieznaczne straty energii w przewodach doprowadzających prąd do świecy żarowej, to całość dostarczonej energii elektrycznej zostaje zamienione w ciepło. Spirala grzejna to na ogół kilka zwojów drutu oporowego.

Do góry

T

Tarcze hamulcowe – główna część hamulca tarczowego. Tarcze hamulcowe najczęściej wykonane są ze stali. Nowoczesnym rozwiązaniem są tarcze hamulcowe ceramiczne z węglików krzemu wypełnione włóknem węglowym. Tarcze hamulcowe dla zapewnienia lepszego chłodzenia mogą posiadać otwory wentylacyjne. Takie tarcze nazywamy wentylowanymi.
TC – (Patrz: Kontrola Trakcji)
TDI – Turbodiesel Direct Injection (Diesel Motor) – dieslowska wysokoprężna turbodoładowana jednostka silnikowa, zazwyczaj wyposażona w intercooler, zasilana bezpośrednim wtryskiem do komory spalania. Silniki TDI umownie dzieli się na trzy kategorie: a) zasilane pompa rozdzielaczowa (najstarsze TDI-VP); b) zasilane pompowtryskiwaczami (TDI-PD); c) zasilane Common rail (TDI-CR)
Tech2 – jest to interfejs diagnostyczny umożliwia odczytanie i skasowanie błędów oraz podgląd aktualnych parametrów.
Tempomat – urządzenie utrzymujące stałą prędkość pojazdu niezależnie od tego, czy pojazd porusza się po płaskiej nawierzchni, czy też pochyłej (podjazdy, zjazdy). Kierowca nie musi naciskać pedału przyspieszenia, gdyż regulacja prędkości odbywa się automatycznie (w przypadku wyposażenia w skrzynię automatyczną również biegi są zmieniane automatycznie). Ze względów bezpieczeństwa nawet najdelikatniejsze dotknięcie pedału hamulca powoduje natychmiastowe jego wyłączenie. W niektórych wersjach po wciśnieciu jednego przycisku itp., tempomat przywraca poprzednio ustaloną prędkość. Po wciśnięciu pedału “gazu” w trakcie pracy tempomatu – pojazd przyspiesza, a po jego zwolnieniu wraca do ustawionej, stałej prędkości.
Tid – (Triple Info Display). Najprostszy wyświetlacz stosowany w Oplach  – nie wyświetla nic po za datą, godziną i stacją radiową.
TPMS – Tire Pressure Monitoring System, to system monitorujący ciśnienie w oponach. Wyróżnia się nastepujące rodzaje TPMS:
– Bezpośredni – przesyła informacje do komputera pokładowego drogą radiową na podstawie pomiarów z czujników umieszczonych na wewnętrznej stronie każdej       felgi każdego koła. Dzięki temu możliwe jest także pozyskanie informacji o temperaturze opon. Wadą tego systemu jest to, że wymaga on aby każde koło było wyposażone w czujnik. Zaletą jest dokładny pomiar ciśnienia.
– Pośredni – nie potrzebuje dodatkowych czujników ponieważ nie wykonuje pomiarów lecz wylicza je na podstawie impulsów otrzymanych od ESP i ABS. W tym systemie mierzy się obroty kół. Koło z mniejszym ciśnieniem powietrza w oponie ma mniejszy promień i kręci się szybciej co jest wykrywane dzięki czujnikom mierzącym obroty kół z systemu ABS. Dzięki temu można łatwo rozpoznać koła o zmniejszonym ciśnieniu i zgłosić to kierowcy. System ten wymaga jedynie dodatkowego oprogramowania wykorzystującego dane z układu ABS. Jest tani i efektywny ale nie podaje dokładnego ciśnienia w oponie.
Turbina – (turbosprężarka) – jest to urządzenie doładowujące silnik poprzez wstępne sprężenie powietrza lub mieszanki paliwowo – powietrznej docierającej do komory spalania. Dzięki temu możliwe jest efektywne zwiększenie sprawności silnika.
Twin-Audio – opcjonalny dodatek do radioodtwarzaczy – pasażerowie tylnej kanapy mogą słuchać przez słuchawki innej muzyki niż kierowca.
Twinport – jest to technologia stosowana przez producenta samochodów marki Opel, w małych silnikach cztero zaworowych. Pozwala ona na efektywne zmniejszenie spalania. Jej działanie polega na stosowaniu zwiększonego stopnia recyrkulacji spalin, a także zmiennej kontroli pracy wlotowego walka rozrządu. Pozwala to na kilkuprocentowe zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo. Zmniejszone są tzw. straty przepustnicowe w silnikach o zapłonie iskrowym, Dzięki zastosowaniu kilku innowacji. W silniku typu Twinport przy częściowym obciążeniu silnik dostaje większy stopień wypełnienia komory cylindra, Dzięki wprowadzeniu do niej bliźniacza komora mieszanki spalonej wcześniej. Takie rozwiązanie pozwala także na stosowanie tylko jednego katalizatora. Nie jest juz konieczne montowanie dodatkowego, który byłby odpowiedzialny za dopalanie tlenków azotu. Teraz odbywa się to w komorach spalania.

Do góry

U

UEC – (Centralny zespół elektroniczny) – moduł związany z ustawieniami świateł mijania.
UHP – (Patrz: Portal telefonu komórkowego)
Układ hamulcowy pojazdu – to wszystkie elementy mające na celu zatrzymanie pojazdu będącego w ruchu a także utrzymanie go w miejscu np. na pochyłości. Samochód zgodnie z przepisami musi być wyposażony w dwa układy hamulcowe: a) podstawowy (roboczy) – uruchamiany noga poprzez naciśnięcie pedału hamulca. Hamowanie odbywa się tylko w czasie gdy hamulec jest naciskany (Układ monostabilny); b) dodatkowy (awaryjny; potocznie: ręczny) – hamulec ten służy głównie jako hamulec postojowy w celu zabezpieczenia pojazdu przed zjechaniem z miejsca postoju. W razie awarii hamulca podstawowego ma on za zadanie awaryjne wyhamowanie pojazdu. Hamulec awaryjny jest aktywowany, w zależności od rozwiązania, ręką lub nogą. Działa on od momentu włączenia aż do momentu jego wyłączenia (Układ bistabilny).

Do góry

V

Vauxhall – brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej, zajmujące się produkcja samochodów osobowych, od 1925 roku należące do koncernu General Motors. Firma, założona w 1857 roku w dzielnicy Vauxhall w Londynie jako fabryka pomp i silników dla statków, w 1903 skonstruowała swój pierwszy samochód, napędzany silnikiem o mocy 5 KM. Obecna siedziba Vauxhall Motors znajduje się w Luton. Począwszy od lat 70. XX wieku większość samochodów produkowanych i sprzedawanych na rynku brytyjskim pod marka Vauxhall jest odpowiednikami modeli Opla.
Vin – (Vehicle Identification Number) – unikalny numer identyfikacyjny pojazdów mechanicznych. Przed 1981 nie było zaakceptowanego standardu określającego ten numer i producenci stosowali dla niego różne formaty. Współczesny numer VIN składa się z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q.

Do góry

W

Wahacz – sztywny człon mechanizmu wykonujący cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Po wykonaniu ruchu wahacz wraca do położenia wyjściowego kończąc cykl pracy. Bieg powrotny może być ruchem czynnym lub jałowym.
Wahacz stosowany jest powszechnie jako element maszyn zwłaszcza w motoryzacji. Jest używany jako element zawieszenia pojazdów od osi najczęściej odizolowany silentblokami (tulejami metalowo-gumowymi) w celu wytłumienia drgań przenoszonych z nawierzchni, po której pojazd się porusza.
Webasto – urządzenie będące częścią samochodu, służy do ogrzewania wnętrza kabiny.
Wersje wyposażenia:
Esentia – podstawowa wersja opla
Enjoy – lepiej wyposażona wersja opla (większa możliwośc konfiguracji pakietów)
111 – zmieniona wersja Enjoy z okazji 111 urodzin Opla, limitowana wersja wypuszczona w 2010 roku
Elegance – bardziej doposażona wersja opla
Cosmo – najlepiej wyposażona wersja opla
OPC – (sportowa wersja) – w standardzie wychodziły z fotelami kubełkowymi Recaro, innymi zderzakami i przyciskiem SPORT który powoduje wyłączenie systemów TC oraz ESP
OPC line 1 i 2 – Jedna wersja była mniej zbliżona z wyglądu do prawdziwej OPC, posiadała dokładki zderzaków i progów. Druga wersja była bardzo zbliżona do oryginału. Z zewnątrz wyglądały identycznie. W obydwu wersjach można było dobrać siedzenia sportowe i dowolny silnik.
Wspomaganie ruszania na wzniesieniu – (HSA) standardowy system HSA pomaga ruszać na wzniesieniu, utrzymując ciśnienie w układzie hamulcowym przez krótki moment, niezbędny dla przeniesienia stopy kierowcy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia. Jeżeli w tym czasie nie nastąpi „dodanie gazu” ciśnienie w układzie spada i hamulce przestają działać.

Do góry

Z

Zagłówek – jest to element wyposażenia pojazdów silnikowych głównie pojazdów samochodowych. Umieszczony nad oparciem fotela element, mający na celu przytrzymywanie głowy osoby siedzącej w fotelu. W transporcie zadaniem zagłówków jest niedopuszczenie do nagłego przemieszczenia głowy ku tyłowi pojazdu, które mogłoby prowadzić do urazów kręgosłupa. Drugim zadaniem zagłówka jest podniesienie komfortu podróżowania poprzez umożliwienie wygodnego oparcia głowy.
Zagłówek aktywny – na pomysł zastosowania aktywnych zagłówków (wyłącznie na przednich fotelach) jako pierwsi na świecie wpadli konstruktorzy szwedzkiego koncernu Saab – nazwano je SAHR. Działanie aktywnego zagłówka polega na tym, że w momencie tylnego uderzenia ciało kierowcy i pasażera naciska na specjalną płytę umieszczoną w oparciu fotela. Wówczas uruchamiany jest mechanizm przesuwający zagłówek (do przodu i góry), który w ten sposób zapobiega swobodnemu ruchowi głowy do tyłu (zmniejsza jednocześnie siłę uderzenia głowy o zagłówek). Inne rozwiązanie zastosowała firma Autoliv – urządzenie SIHR (samo nadmuch*jący się zagłówek; Self-Inflating Head Restrain); małe pojemniki z powietrzem montowane w oparciach fotela.
Francuski koncern Renault stosuje zagłówki umieszczone na elipsoidalnych wspornikach z możliwością regulowania ich szerokości.
Złącze diagnostyczne – (OBDII i EOBD) – jest to standard systemu diagnostyki pokładowej stosowanej w samochodach osobowych.
Odczyt informacji z tych systemów umożliwiają specjalne czytniki diagnostyczne , które nazywamy w skrócie czytnikiem lub skanerem OBDII/EOBD. Czytniki te sprawdzają prawidłowość przebiegu wybranych procesów w silniku i jego układach sterujących oraz sprawność ważnych układów i ich elementów z wykorzystaniem tzw. procedur monitorujących. Odczyt bieżących parametrów pracy silnika umożliwia diagnoście określenie stanu sprawności układów i ich elementów oraz sprawności innych układów w pojeździe samochodowym bez względu na to czy w sterowniku silnika są zapamiętane kody usterek czy też nie. Podstawowe układy które można diagnozować przez złącze OBD to: – poduszki powietrzne; – system ABS; – silnik; – immobiliser; – automatyczną skrzynię biegów; – centralny zamek; – klimatyzację; – systemy nawigacyjne; – oświetlenie; – szyberdach.

Do góry

Ż

Żarówki – elektryczne źródło światła, w którym ciałem świecącym jest włókno wykonane z trudno topliwego materiału (pierwotnie grafit, obecnie wolfram). Drut wolframowy jest umieszczony w bance szklanej wypełnionej mieszanina gazów szlachetnych (np. argon z 10-procentowa domieszka azotu). Wynalazek powstał w połowie XIX w.

Do góry

RSS: : Portal Forum | vin | kody błędów | zaproszenie | Narzędziówka
powered by borowicz.info

www.KlubZAFIRA.pl/forum
Wir lieben Zafira