Historia marki Opel

Firma Adam Opel AG powstała w 1862 roku w miejscowości Russelsheim. Początkowo firma zajmowała się produkcją maszyn do szycia. W bardzo krótkim czasie stała się wręcz potentatem w tej dziedzinie. Adam Opel, który znany był ze swojej wielkiej przedsiębiorczości, w 1884 roku rozszerzył profil firmy, rozpoczynając pracę nad rowerami. W 1886 roku fabrykę w Russelsheim opuścił pierwszy rower.

Po śmierci założyciela firmy (1895r.), prowadzenie rodzinnego przedsiębiorstwa przejęli dawj synowie (Fritz i Wilhelm), którzy to podobnie do ojca, korzystający z najnowszych technologii, zwrócili uwagę na powstającą właśnie gałąź przemysłu – przemysł samochodowy. W 1899 roku bracia podpisali umowę z producentem podwozi – Friedrichem Lutzmann’em. Wspólpraca ta trwała przez około dwa lata. W tym czasie powstaje pierwszy, ręcznie montowany model auta (Opel Patent-MotorWagen System Lutzman).

W 1901 roku właściciele firmy podpisali umowę z francuskim konstruktorem (A. Darracq), dzięki czemu powstał model 9PS. Opel jednak dążąc do samodzielności, wykupuje licencje od konstruktora, w wyniku czego powstaje pierwszy wyprodukowany całkowicie w ich fabryce model (10/12PS). Samochód ten dysponuje 2 cylindrowym silnikiem, chłodzonym cieczą, który osiągał prędkość do 45km/h.

W 1909 roku marka Opel wprowadza na rynek kolejny model (4/8PS). Dwumiejscowy pojazd, wykorzystywany najczęściej przez lekarzy, prawników. W 1910 roku Opel wprowadza tzw. Produkcję modułową, dzięki której możliwe było łączenie różnych nadwozi z różnymi silnikami i podwoziami.  Po wielkim pożarze, który doszczętnie zniszczył fabrykę, firma zdecydowała zakończyć produkcję maszyn do szycia. W tym miejscu powstaje nowoczesna fabryka, w której produkowane są już tylko samochody.  Powstaje największa w historii marki jednostka napędowa (pojemność 12litrów/260 KM). Wyposażony w nią samochód (Opel Rennwagen) zdobywa masę nagród za zwycięstwa w wyścigach.

Okres I wojny światowej to czas, w którym Opel budował głównie auta ciężarowe lecz w tym okresie powstaje również auto osobowe o pojemności 4,7 litra (Opel 18/50PS). W okresie międzywojennym Opel rozpoczyna również produkcję motocykli.

W czasie II wojny światowej firma zmuszona zostaje do produkcji aut cieżarowych dla wojska (Opel Blitz) oraz elementów samolotów wojskowych.

Pierwszym autem osobowym budowanym po wojnie są modele Olimpia i Kapitan. W 1950 roku fabryka, która została częściowo zniszczona w czasie wojny, odzyskuje pełną moc produkcyjną. Flagowym modelem staje się Olimpia Rekord oraz CarAVan (pierwszy model ze składanymi tylnymi oparciami). W latach 50tych spory sukces odnosi również odmłodzony model Kapitan.
   

W czasie gdy firma obchodzi swoje 100-lecie działalności (1962 rok), z nowej fabryki w Bochum wyjeżdża model Kadett. W latach 60-tych powstaje również kultowy model Opel GT oraz Rekord, Kapitan, Diplomat i Admiral.

W latach siedemdziesiątych pojawia się nowy model – Ascona, sportowa Manta oraz nowa generacja Kadett’a. Pod koniec tego dziesięciolecia  – Kadett GT, Senator oraz coupe Monza.

   
Na początku lat 80-tych otwarta zostaje fabryka w Saragossie, gdzie produkowana jest Corsa, a pod koniec dekady również Vectra. W 1989 roku Opel wytwarza 25-milionowy egzemlarz samochodu w swojej historii.

W latach 90-tych XX wieku, Opel inwestuje w Polsce (FSO Warszawa), rusza tam produkcja modelu Astra oraz Vectra. W Warszawie auta powstawały do 2000 roku, lecz w międzyczasie (1998 rok) General Motors otwiera fabrykę w Gliwicach. Pierwszym modelem tam produkowanym jest Opel Astra Classic I generacji.

W latach 2002-2007 produkowano również model Agila. W 2003 roku rozpoczęto produkcję modelu Astra Classic II. Od 2005-2007 produkowano tam również auto Suzuki Wagon R+ .

W 2005 roku pojawia się tam również linia produkcyjna modelu Zafira B. 2007r. jest to rok, w którym rozpoczęto produkcję Astry Classic III generacji, która trwała do 2009 roku.

W roku 2009 Opel (General Motors Poland) wprowadza kolejną, czwartą odsłonę Astry. W 2011 roku produkcja poszerza się o model Astra GTC.

W 2012 natomiast startuje produkcja Zafiry Tourer zwanej potocznie Zafira C.

Opracowanie: Woytas

Źródła: opel.com, gm.pl, literatura fachowa

RSS: : Portal Forum | vin | kody błędów | zaproszenie | Narzędziówka
powered by borowicz.info

www.KlubZAFIRA.pl/forum
Wir lieben Zafira