Obowiązek jazdy na zimowych oponach

Choć mieszkamy w Unii Europejskiej, przepisy dotyczące niektórych spraw są diametralnie różne w poszczególnych państwach. Tak właśnie jest z obowiązkiem jazdy na oponach zimowych. I nic w tym dziwnego. Warunki, z jakimi o tej porze roku kierowca musi mierzyć się w konkretnych państwach, są bardzo różne. Nim wybierzemy się w podróż po kontynencie, warto zaznajomić się z przepisami. W przeciwnym wypadku ryzykujemy sporym mandatem.

Dyskusja na temat tego, czy warto inwestować w zimowe ogumienie, trwa w Polsce od kilkunastu lat i trzeba przyznać, że wciąż przybywa osób, których nie trzeba do tego przekonywać. Jeśli wybieramy się na zachód lub południe Europy, jest to wręcz konieczność. Bez odpowiednich opon nie przejedziemy w zgodzie z przepisami terytorium naszych sąsiadów. W Czechach i na Słowacji określono okresy, w których „zimowek” wymaga prawo. W Niemczech należy mieć ogumienie odpowiednie do warunków drogowych, a to oznacza, że zimą nie warto ryzykować przekraczania granicy na letnich oponach. Państw, w których zimowego ogumienia bezwzględnie wymagają przepisy, jest więcej, a oprócz Szwecji, Norwegii, Finlandii, Austrii i Słowenii – co jest raczej dość oczywiste – do tej grupy należą również: Rumunia, Serbia i Chorwacja.

opony-zimowe-europa

Myli się jednak ten, kto sądzi, że opony, które w Polsce uznawane są za zdatne do jazdy, taką samą opinię otrzymają w każdym kraju Europy. Na Słowacji i w Słowenii wymaga się, by bieżnik „zimówki” miał nie mniej niż 3 mm wysokości. U nas wystarczy 1,6 mm. W Szwecji i Słowenii zimą należy wozić ze sobą łańcuchy.

Źródło: moto.wp.plRSS: : Portal Forum | vin | kody błędów | zaproszenie | Narzędziówka
powered by borowicz.info

www.KlubZAFIRA.pl/forum
Wir lieben Zafira