Zafira od A do C

Zafira A Zafira B Zafira C

Zafira A

Prototyp Opla Zafira A zaprezentowano w 1997 roku podczas salonu samochodowego we Frankfurcie.  Model ten, produkowany w fabryce w Bochum,  do sprzedaży trafił na początku 1999 roku.  Ten mini van zbudowany na podstawie płyty podłogowej i podzespołów Opla Astry G, był pierwszym, europejskim autem kompaktowym, mogącym przewieźć na swoim pokładzie 7 osób.

   

Opel Zafira A był oferowany z szeroką gamą silników – w ciągu kilku lat producent powiększał gamę i modernizował jednostki napędowe, zwiększając ich moc.
Najsłabszy silnik benzynowy ma pojemność 1,6 l i moc 101 KM. Drugi w kolejności jest 1,8 l – z pierwszych lat produkcji miał moc 115 KM, a od września 2000 r. – 125 KM.  Od tamtego roku w ofercie pojawił się także silnik benzynowy 2,2 l/147 KM.
W 2001 roku, wprowadzono do produkcji wersję z instalacją CNG o pojemności 1.6 litra oraz wersję usportowioną  (OPC) z turbodoładowanym 16-zaworowym silnikiem 2,0 l o mocy 192KM i później 200 KM.

   

Gama silników wysokoprężnych opierała się na jednostkach  2.0 DTL o mocy 82KM, 2.0 DTH (101KM) oraz 2.2 DTR (117KM i 125KM).
Model Zafira A, był również oferowany na licencji GM przez marki: Vauxhall, Holden, Chevrolet oraz Subaru (Traviq).
Na rynku polskim Zafira była oferowana w czterech wersjach wyposażenia (Base, Club, Comfort, Elegance), lecz wersji w rzeczywistości było więcej, m.in.. Enjoy, Executive, Edition2000.

Opel Zafira A był produkowany  przez 6 lat (1999-2005), w między czasie przeszedł face lifting, podczas, którego zmieniono m.in. grill, lampy tylne, zastosowano inną metodę montażu tylnej szyby. Autko do dziś cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jego drobne bolączki nie wpływają na poziom zainteresowania przez rynek wtórny, stosunkowo mała awaryjność , przestronność, ekonomika użytkowania wciąż przyciągają uwagę osób w różnym wieku. Coś dla siebie w tym autku znajdą zarówno rodziny, firmy jak i młodzi ludzie, którym to autko pozwala wspaniale i aktywnie spędzać wakacje.

Zafira A forum

Do góry

Zafira B  

Drugą generację Opla Zafira (B), zaprezentowano podczas salonu samochodowego  w Genewie (marzec 2005r.). W latach 2005-2010 model produkowano w Bochum I Gliwicach, od 2010 roku produkcję prowadzi tylko niemiecka fabryka – obecnie pod nazwą Zafira Family.

   

Zafira B godnie zastąpiła swoją poprzedniczkę, Opel w ciągu dwóch pierwszych lat produkcji sprzedał około 450 tysięcy egzemplarzy tego modelu.  W modelu tym stosowano silniki benzynowe o pojemności  1.6 litra  – o mocy 105KM i 115KM (silnik ze zmiennymi fazami rozrządu) , 1.8L -140KM (zmienne fazy rozrządu), 2.2 litra – 150KM (z wtryskiem bezpośrednim) oraz silnik turbodoładowany 2.0 litra – o mocy 200KM i 240KM. W ofercie są również dwa silniki 1.6 litra z zasilaniem CNG (94KM i posiadający turbinę  150KM).
Silniki wysokoprężne reprezentowane są przez silniki konstrukcji ISUZU (1.7 litra – 110KM i 125KM) oraz fiatowskie 1.9 litra (100KM, 120KM, 150KM).

W 2008 roku, Zafira B przeszła face lifting. Zmiany nie były znaczne, zmieniono kształt przedniego zderzaka,  wnętrze reflektorów otrzymało wypełnienie w kolorze chromu, lampy tylne również nieco zmieniły swój wygląd..

Sportowa wersja Zafiry B (OPC) powstała w 2005 roku. Opel Performance Center nie zawiódł swoich odbiorców.  Zewnętrzne  i wewnętrzne elementy stylistyczne , fotele RECARO – to robi wrażenie.

   

Do góry

Zafira C 

Kolejna, trzecia już odsłona Zafiry (C – Tourer) zadebiutowała w 2011 roku, podczas salonu w Genewie.  Model ten oparty jest na rozwiązaniach konstrukcyjnych Global Compact – Delta II, wspólnych dla Chevroleta Orlando, Cruze oraz Opla Asty IV generacji.

   

W gamie silników za podstawowy uważa się silnik o pojemności 2 litrów i mocy 165 KM. Gamę tą poszerzają silniki benzynowe 1,8 litra o mocy 115KM, 1,4-litra o mocy 120 bądź 140 KM oraz 2-litrowego motoru wysokoprężnego w trzech wariantach mocy – 110, 130. Każdy silnik może być połączony z 6-biegową skrzynią manualną lub automatem. W niedługim czasie dostępne będą także silniki napędzane LPG i CNG. Wszystkie wersje silnikowe będą dostępne z układem Start/Stop.
Przednie zawieszenie powstało na bazie zawieszenia do Opla Insigni, tył natomiast bazuje na rozwiązaniach z Opla Astry. W tym wcieleniu, w Zafirze pojawi się wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo podróży, m. in. Adaptacyjne zawieszenie FlexRide, tempo mat z awaryjną opcją hamowania w przypadku zbliżania się do przeszkody, system rozpoznawania znaków pionowych i wiele innych.

   

Nadwozie ma długość 4,66m, czyli w stosunku do Zafiry B, wydłużono je o 19cm. Wewnątrz pojawiły się fotele w systemie Flex7, w drugim rzędzie są trzy niezależne fotele, które można przesuwać o 21 cm. Zwiększenie długości samochodu pozostawia także więcej miejsca na bagażnik. Przy pięcioosobowej konfiguracji, Zafira Tourer dysponuje przestrzenią bagażową o pojemności 710 l, a to o 65 l więcej niż w Zafirze B.

Zafira  C – Tourer forum

Do góry

RSS: : Portal Forum | vin | kody błędów | zaproszenie | Narzędziówka
powered by borowicz.info

www.KlubZAFIRA.pl/forum
Wir lieben Zafira